Aktywna mama – proste ćwiczenia razem z dzieckiem

Aktywna mama – proste ćwiczenia razem z dzieckiem

Każda świeżo upieczona mama marzy o tym, aby jak najszybciej wrócić do swojej formy sprzed ciąży. Jednak rozpoczęcie treningów możliwe jest dopiero po okresie połogu, a często nawet i później. Jeśli jednak nie ma żadnych, medycznych przeciwwskazań, warto jak najszybciej rozpocząć treningi, które pozwolą nam odzyskać dawną sylwetkę i poczuć się doskonale we własnej skórze. Dziś podpowiemy, jak za pomocą prostych ćwiczeń w asyście swojego dziecka rozpocząć swój powrót do formy.

Kroczek po kroczku

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby aktywność fizyczną po porodzie rozpoczynać z rozwagą i ostrożnością. Nasz organizm podjął ogromny wysiłek w czasie ciąży, a później, kiedy wydawał na świat dziecko. Nasze mięśnie, zwłaszcza te na brzuchu, zostały osłabione, dlatego forsowanie ich od początku nie przyniesie nam żadnych korzyści, a wręcz może bardzo zaszkodzić!

Warto jednak wiedzieć, że już kilka dni po naturalnym porodzie możemy zacząć wykonywać proste ćwiczenia.

Oto kilka przykładów:

  • Podczas spacerowania z maluszkiem po mieszkaniu w celu tzw. “odbicia” po jedzeniu, możemy wysoko unosić kolana do kąta prostego i chwilę pozostać w takiej pozycji, co wzmocni nasze mięśnie czworogłowe,
  • Usypiając dziecko w pozycji “fasolki”, odwodzimy naprzemiennie nogi w bok oraz w tył, napinając pośladek
  • Trzymając maluszka w ramionach rozstawiamy stopy nieco szerzej niż biodra, delikatnie uginamy kolana i wykonujemy delikatne skręty górnej części tułowia raz w prawo, a raz w lewo (uwaga: panie po cesarskim cięciu powinny skonsultować tego rodzaju ćwiczenia z lekarzem lub fizjoterapeutą).
  • W każdej niemal pozycji możemy także ćwiczyć mięśnie dna miednicy naprzemiennie napinając je i rozluźniając.

Ćwiczenia podczas spaceru z wózkiem

Ćwiczyć możemy także w czasie spaceru z dzieckiem. Przede wszystkim warto zaplanować dłuższą trasę, której przejście zajmie nam minimum 45 minut. Poruszając się szybkim marszem będziemy nie tylko spalać kalorie, ale również mobilizujemy organizm do spalania tkanki tłuszczowej. Podczas spaceru możemy też zatrzymać się i opierając dłonie na uchwycie wykonać przysiady lub wznosy na palcach.

Ćwiczenia podczas noszenia dziecka w chuście

Noszenie dziecka w chuście to ogromna wygoda, gdyż możemy w tym czasie swobodnie posługiwać się rękami. Dzięki temu mamy też więcej możliwości, jeśli chodzi o ćwiczenie naszego ciała podczas noszenia maluszka w chuście. Oprócz szybkiego marszu możemy zorganizować wycieczki górskie, dzięki czemu będziemy wzmacniać mięśnie nóg i pośladków. Na taki górski trening musimy tylko odpowiednio się ubrać, założyć buty sportowe damskie o mocniej wyżłobionym bieżniku, który zapewni nam dobrą przyczepność do podłoża oraz zadbać o wygodę i bezpieczeństwo dziecka odpowiednio motając chustę.

Taki trening możemy również wykonać we własnym domu, jeśli posiadamy w nim schody. Kilkanaście minut wchodzenia i schodzenia ze schodów pozwoli nam spalić sporo kalorii i jednocześnie wzmocni mięsień czworogłowy oraz brzuchaty łydki.

Mając dziecko w chuście możemy także ćwiczyć ramiona. Potrzebne nam będą dwie butelki z wodą, które będziemy trzymać w dłoniach, aby wykonać takie ćwiczenia jak wznosy ramion do boku i w przód.

Ćwiczenia z dzieckiem mogą dostarczyć nam mnóstwa korzyści nie tylko dla naszego ciała, ale również samopoczucia. Ponadto bliskość naszej pociechy będzie działała na nas motywująco i korzystnie wpłynie na budowanie z nim więzi rodzicielskiej.

2 Comments

Dodaj komentarz