Czy materiały syntetyczne to samo zło?

Czy materiały syntetyczne to samo zło?

Przez wiele lat materiały syntetyczne uznawane były za najgorsze surowce na ubrania. Nadal w naszej świadomości pokutuje ich zła sława, zwłaszcza poliestru. Naszą opinię o nim wciąż opieramy w głównej mierze na paskudnych fartuchach z lat 70 – tych ubiegłego wieku. A jak jest naprawdę? Czy poliester to rzeczywiście samo zło?

Poliester – jaki to materiał?

Na początek odpowiedzmy sobie na pytanie co to jest poliester? Przede wszystkim trzeba podkreślić, że poliester to nie tkanina sztuczna, a syntetyczna. Różnica jest ogromna, bowiem tkaniny sztuczne wytwarzane są z materiałów pochodzenia organicznego (np. wiskoza) poprzez chemiczną obróbkę, a syntetyczne, którym jest poliester wytwarzane są od początku do końca w procesie polimeryzacji. Koronnym argumentem przeciwników poliestru jest, że uzyskiwany jest z ropy naftowej, a jego produkcja zagraża środowisku. Dziś poliester czy ogólnie – materiały syntetyczne wytwarzane są w większości z recyklingu – z plastikowych butelek czy starych ubrań, zatem jest ekologiczny.

Czy ubrania z poliestru są szkodliwe dla naszego zdrowia?

Odzież z poliestru jest przez nas postrzegana jako te nie przepuszczające powietrza, w których można się dosłownie udusić, bo są jak plastikowe worki. Trochę w tym prawdy jest, bowiem materiał syntetyczny, którym jest poliester nie przepuszcza wilgoci i powietrza. Ale wcale nie musi to oznaczać, że to jest złe dla organizmu. Owszem, nie pochłania wody, ale świetnie przepuszcza parę. Paradoksalnie kochana przez nas bawełna, która chłonie wodę, w chwili gdy przesiąknie, przestaje ją absorbować, parę wodą również. I jesteśmy mokrzy my i nasze ubranie. Nieprzypadkowo większość ubrań sportowych szytych jest właśnie z poliestru, bo doskonale odprowadza parę i zapewnia dobrą cyrkulację. Dziś wytwarzany poliester to zupełnie inny niż ten z epoki PRL. Nie tylko proces jego produkcji jest nowoczesny i przyjazny środowisku, ale i włókna materiału są cieńsze i delikatniejsze, w dotyku przypomina niemal jedwab.

Popularność ubrań z poliestru – prawda czy chwyt marketingowy?

Coraz więcej marek szyje ubrania z syntetyków. Nawet największe ikony mody jak Marc Jacobs czy Stella McCartney coraz częściej w swoich kolekcjach wykorzystują poliester. Bo tak naprawdę to bardzo inspirujący materiał i ogromnie wytrzymały. Poliester jest też odporny na plamy, szybko schnie, a farbowany długo zachowuje świeżość kolorów.

Poliester można kochać albo nienawidzić. Ale nie twórzmy wokół niego mitów, które obecnie nie mają nic wspólnego z rzeczywistością.

5 Comments

  1. Akurat wolę naturalne materiały jak bawełna, wiskoza, skóra naturalna. Jeśli chodzi o odzież, obuwie to nie uznaję na tym polu kompromisów. Sama często recenzuje takie dodatki, ostatnio były to torby skórzane i wiem jak ważne jest zastosowanie odpowiednich materiałów. Ps. zapraszam na mój wpis o torbach skórzanych, z Polski. Amanda

  2. Skóra naturalne to aktualnie najlepszy materiał do produkcji takich toreb. Generalnie wszystkie torby wykonane ze skóry syntetycznej są na 1-2 lata max. Później nadają się do utylizacji. Za to wyroby ze skóry naturalnej, odpowiednio konserwowane i pielęgnowane – są na wieczność!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *