Przez wiele lat materiały syntetyczne uznawane były za najgorsze surowce na ubrania. Nadal w naszej świadomości pokutuje ich zła sława, zwłaszcza poliestru. Naszą opinię o nim wciąż opieramy w głównej mierze na paskudnych fartuchach z lat 70 – tych ubiegłego wieku. A jak jest naprawdę? Czy poliester to rzeczywiście samo zło?
Poliester – jaki to materiał?
Na początek odpowiedzmy sobie na pytanie co to jest poliester? Przede wszystkim trzeba podkreślić, że poliester to nie tkanina sztuczna, a syntetyczna. Różnica jest ogromna, bowiem tkaniny sztuczne wytwarzane są z materiałów pochodzenia organicznego (np. wiskoza) poprzez chemiczną obróbkę, a syntetyczne, którym jest poliester wytwarzane są od początku do końca w procesie polimeryzacji. Koronnym argumentem przeciwników poliestru jest, że uzyskiwany jest z ropy naftowej, a jego produkcja zagraża środowisku. Dziś poliester czy ogólnie – materiały syntetyczne wytwarzane są w większości z recyklingu – z plastikowych butelek czy starych ubrań, zatem jest ekologiczny.
Czy ubrania z poliestru są szkodliwe dla naszego zdrowia?
Odzież z poliestru jest przez nas postrzegana jako te nie przepuszczające powietrza, w których można się dosłownie udusić, bo są jak plastikowe worki. Trochę w tym prawdy jest, bowiem materiał syntetyczny, którym jest poliester nie przepuszcza wilgoci i powietrza. Ale wcale nie musi to oznaczać, że to jest złe dla organizmu. Owszem, nie pochłania wody, ale świetnie przepuszcza parę. Paradoksalnie kochana przez nas bawełna, która chłonie wodę, w chwili gdy przesiąknie, przestaje ją absorbować, parę wodą również. I jesteśmy mokrzy my i nasze ubranie. Nieprzypadkowo większość ubrań sportowych szytych jest właśnie z poliestru, bo doskonale odprowadza parę i zapewnia dobrą cyrkulację. Dziś wytwarzany poliester to zupełnie inny niż ten z epoki PRL. Nie tylko proces jego produkcji jest nowoczesny i przyjazny środowisku, ale i włókna materiału są cieńsze i delikatniejsze, w dotyku przypomina niemal jedwab.
Popularność ubrań z poliestru – prawda czy chwyt marketingowy?
Coraz więcej marek szyje ubrania z syntetyków. Nawet największe ikony mody jak Marc Jacobs czy Stella McCartney coraz częściej w swoich kolekcjach wykorzystują poliester. Bo tak naprawdę to bardzo inspirujący materiał i ogromnie wytrzymały. Poliester jest też odporny na plamy, szybko schnie, a farbowany długo zachowuje świeżość kolorów.
Poliester można kochać albo nienawidzić. Ale nie twórzmy wokół niego mitów, które obecnie nie mają nic wspólnego z rzeczywistością.
Akurat wolę naturalne materiały jak bawełna, wiskoza, skóra naturalna. Jeśli chodzi o odzież, obuwie to nie uznaję na tym polu kompromisów. Sama często recenzuje takie dodatki, ostatnio były to torby skórzane i wiem jak ważne jest zastosowanie odpowiednich materiałów. Ps. zapraszam na mój wpis o torbach skórzanych, z Polski. Amanda
To nie jest zawsze samo zło. Zależy od tego jaki rodzaj poliestru używamy. Niektóre sploty potrafią być naprawdę solidne. Moja mama ma szwalnię odzieży i dodatków, dlatego często słyszę wykłady na temat poliestru i innych surowców! :).
Pozdrawiam z bloga https://www.dyedblonde.pl/2019/08/gdzie-kupic-portfel-skorzany-szyty-w.html.
Wszystko zależy od rodzaju materiału. Dobry wpis. Dziękuję za zapraszam do mnie na blog exams.edu.pl z poradami dla uczniów szkół i studentów.
Z Nylonu można naprawdę uszyć solidne rzeczy. Przykład Plecaki Kanken, idealne jako plecaki na ferie dla nastolatek i nie tylko :).
Skóra naturalne to aktualnie najlepszy materiał do produkcji takich toreb. Generalnie wszystkie torby wykonane ze skóry syntetycznej są na 1-2 lata max. Później nadają się do utylizacji. Za to wyroby ze skóry naturalnej, odpowiednio konserwowane i pielęgnowane – są na wieczność!