Dobra szczoteczka do zębów. Jaka powinna być?

Dobra szczoteczka do zębów. Jaka powinna być?

Prawidłowa higiena jamy ustnej musi uwzględniać wybór dobrej szczoteczki do zębów, która faktycznie pomoże utrzymać uzębienie w nienagannej czystości i nie przyczyni się do powstawania problemów z dziąsłami. W sklepach dostępnych jest wiele tradycyjnych oraz nowoczesnych szczoteczek do zębów, które przeznaczone są zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych, a wybór właściwej zawsze warto skonsultować ze swoim stomatologiem.

Jakie cechy ma dobra szczoteczka do zębów?

Do wyboru mamy zarówno tradycyjne szczoteczki do zębów, jak i szczoteczki elektryczne i soniczne. Bez względu na rodzaj dobra szczoteczka do zębów powinna być prawidłowo wyprofilowana i dobrana do wieku. Dzieci powinny szczotkować zęby szczoteczką z małą główką. Wraz z wiekiem należy zwiększać rozmiar szczoteczki, aby móc dokładnie dotrzeć do wszystkich zębów. Włosie szczoteczki musi być odpowiednio zakończone – nie może kaleczyć dziąseł i powodować podrażnień. W przypadku szczoteczek elektrycznych i sonicznych warto zwrócić uwagę, czy sygnalizują one zbyt dużą siłę nacisku, a także czy umożliwiają łączenie z dedykowanymi aplikacjami, które uczą poprawnego mycia zębów i kontrolują tę czynność higieniczną. Aby szczoteczka do zębów pozwalała na dokładne i bezpieczne dbanie o czystość uzębienia, trzeba pamiętać o jej systematycznej wymianie po około 2-3 miesiącach i zawsze po infekcjach wirusowych oraz bakteryjnych jamy ustnej, a także dolnych i górnych dróg oddechowych.

Wybór szczoteczki do zębów nie jest łatwy. Po pierwsze liczy się wielkość główki oraz jej budowa, która sprawia, że ugina się ona podczas mycia zębów i redukuje nadmierny nacisk, a także zastosowanie odpowiedniej jakości i twardości włosa. Nie każdy może myć zęby szczoteczką z twardym włosiem i nie w każdym przypadku sprawdzą się szczoteczki o miękkim włosiu, które są polecane przede wszystkim dla niemowląt i małych dzieci oraz osób z wrażliwymi dziąsłami lub schorzeniami dziąseł i przyzębia. Nowoczesnym i skutecznym rozwiązaniem są szczoteczki elektryczne z okrągłą główką oraz szczoteczki soniczne, jednak zwykła szczoteczka do zębów także pozwala na ich dokładne wyczyszczenie, jeżeli dbamy o prawidłową technikę szczotkowania – wyjaśnia ekspert z Kliniki stomatologicznej Unimedex ze Szczecina.

Jak szczotkować zęby, aby właściwie dbać o higienę jamy ustnej?

Szczoteczka i pasta do zębów to podstawowe narzędzia, które niezbędne są do utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej i tym samym zdrowia. Systematyczne, prawidłowe szczotkowanie zębów oraz wykonywanie przeglądów stomatologicznych to podstawa, gdy chcemy uniknąć próchnicy oraz chorób dziąseł i przyzębia, które prowadzą do przedwczesnej utraty uzębienia mlecznego oraz zębów stałych. W jednym i drugim przypadku przedwczesna utrata zębów wpływa negatywnie na stan zdrowia jamy ustnej i prowadzi do wystąpienia wielu problemów stomatologicznych. Szczotkowanie zębów powinno odbywać się minimum 2 razy dziennie, jednak najlepiej pamiętać o umyciu zębów po każdym posiłku, a zwłaszcza wówczas, gdy zawierał on cukier. Wybór szczoteczki do zębów na wpływ na higienę jamy ustnej, dlatego powinna być ona jak najwyższej jakości, odpowiednio wykonana i prawidłowo dobrana do indywidualnych potrzeb.

5 Comments

Dodaj komentarz