Jak bezpiecznie pożyczyć pieniądze przez internet?

Jak bezpiecznie pożyczyć pieniądze przez internet?
Branża finansowa korzysta z nowoczesnej technologii niezwykle intensywnie. Dobrym przykładem są firmy pożyczkowe, które proces udzielania pożyczki w całości przeprowadzają zdalnie. Dla klientów to spore ułatwienie, ale również szereg zagrożeń. Jak uchronić się przed utratą tożsamości? Przypominamy zasady bezpiecznego pożyczania przez internet.

Firmy pożyczkowe stawiają na innowacyjne rozwiązania

Rosnąca liczba instytucji finansowych działających na polskim rynku oraz konkurencja ze strony banków powodują, że to właśnie firmy pożyczkowe w największym stopniu korzystają z innowacji technologicznych. Stawiają one na digitalizację procesów, wdrażają rozwiązania, które pozwalają zdalnie weryfikować tożsamość klientów i automatyzują proces przyznawania środków, dzięki czemu pożyczka przez internet na konto jest klientowi udzielana w zaledwie kilka minut. Pod względem wykorzystania nowoczesnych technologii firmy pożyczkowe często wyprzedzają banki.

Korzystanie przez pożyczkodawców z innowacyjnych rozwiązań ma odzwierciedlenie w wysokości dochodów. W 2018 r. pozabankowy sektor Fintech odnotował ponad 600 mln zysku netto, a 30 proc. tej kwoty wygenerowały właśnie firmy pożyczkowe[1]. Skoro pożyczki przez internet są coraz popularniejsze, z roku na rok rosną też nakłady na poprawę cyberbezpieczeństwa klientów. Mimo jednak wdrażanych rozwiązań, każdy konsument powinien wiedzieć, jak chronić się przed wyłudzeniem pieniędzy czy danych osobowych.

Pożyczka online bez zaświadczeń? Poznaj 3 zasady bezpiecznego pożyczania

Dla wielu osób pożyczka pozabankowa to jedyna szansa na otrzymanie pieniędzy w krótkim czasie. Ułatwienia oferowane przez firmy pożyczkowe nie powinny jednak uśpić czujności. Oto 3 zasady, o których warto pamiętać, pożyczając przez internet:

1) Pożyczka przez internet na konto wyłącznie od zaufanego pożyczkodawcy

Wypełniając wniosek o pożyczkę, należy podać swoje dane osobowe. Pierwszą zasadą bezpiecznego pożyczania jest zatem dokładne sprawdzenie pożyczkodawcy. Pomocne są w tym referencje od dotychczasowych klientów. Na stronie firmy pożyczkowej powinny też znajdować się pełne dane kontaktowe, w tym numer KRS czy REGON. O tym, że firma działa legalnie, świadczyć może też utrzymywanie przez nią infolinii.

W wyborze firmy pożyczkowej, która ma w ofercie pożyczki przez internet, pomóc może też porównywarka tych produktów. Porównywarka https://www.pozyczki-24.pl uwzględnia w rankingach wyłącznie wiarygodnych, cieszących się dobrą reputacją pożyczkodawców.

2) Wnioski o pożyczki przez internet składane tylko przez zaufaną sieć internetową

Kradzież danych osobowych może nastąpić w momencie korzystania z otwartych sieci WiFi. Po wyborze pożyczkodawcy nie warto ryzykować – wniosek należy złożyć po podłączeniu się do bezpiecznej i zaufanej sieci internetowej. Dobrym pomysłem jest też sprawdzenie sprzętu pod kątem tego, czy nie został on zainfekowany złośliwym oprogramowaniem.

Sprawdzając sprzęt i połączenie z internetem, można się upewnić, że pożyczka online bez zaświadczenia nie będzie ostatnią, jaką udzieli pożyczkodawca. To również najprostszy sposób na ochronę swoich danych osobowych.

3) Pożyczka pozabankowa a pasek przeglądarki

Po przejściu na stronę, na której zamieszczony został wniosek o pożyczkę, warto się upewnić, że w dalszym ciągu jest to witryna pożyczkodawcy. Przekierowanie na inną domenę powinno wzbudzić podejrzenia – wówczas warto zrezygnować. Może się okazać, że pożyczka online bez zaświadczeń nie zostanie nigdy udzielona, bo zadaniem witryny jest kradzież danych osobowych.

Połączenie ze stroną pożyczkodawcy powinno być w odpowiedni sposób zabezpieczone. O bezpiecznym połączeniu świadczy kłódka widoczna w pasku przeglądarki. Po kliknięciu w nią powinien pojawić się komunikat o bezpiecznym połączeniu. Wówczas przekazywane dane nie będą dostępne dla osób postronnych.

Chroń swoje dane i korzystaj z pożyczki przez internet

W ostatnich latach o ochronie tożsamości w internecie mówi się coraz więcej. Klienci, którzy chcą mieć pewność, że będą mogli skorzystać z pożyczki przez internet wówczas, gdy będą jej potrzebować, mogą skorzystać z usługi Bezpieczny PESEL[2]. To sposób na bezpłatne zastrzeżenie numeru PESEL – na zastrzeżony PESEL osoby postronne nie będą mogły zaciągnąć pożyczki u pożyczkodawców współpracujących z Polskim Związkiem Instytucji Pożyczkowych. Użytkownicy mogą też w dowolnym momencie dezaktywować usługę.

Pożyczka pozabankowa to szybkie i wygodne rozwiązanie – potrzebne środki można otrzymać w ciągu kilku minut. Pożyczając przez internet, warto jednak pamiętać o swoim bezpieczeństwie. Stosując podstawowe zasady bezpiecznego pożyczania, można uniknąć niepotrzebnych kłopotów i nerwów.

[1] Loanmagazine.pl, Sektor Fintech – lendtechy nie mogą milczeć (dostęp 4.10.2019).

[2] Więcej informacji: Bezpiecznypesel.pl (dostęp 4.10.2019).

3 Comments

  1. Polecam sprawdzić z czego teraz żyje młodzież, również ta szkolna! Im więcej pożyczek na rynku tym większa pokusa. Samo pożyczanie nie jest oczywiście złe, złe jest nie oddawanie :). Polecam przeczytać ten artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *