Jak przygotować się na zimowy wyjazd w góry?

Jak przygotować się na zimowy wyjazd w góry?

Zima zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią coraz bliższe stają się plany wyjazdu w zaśnieżone góry. Jak przygotować się do takiego wyjazdu i co zabrać ze sobą? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Cel podróży

W zależności od celu naszej podróży w góry, nasze bagaże będą znacząco się różnić. Jeśli jedziemy korzystać z bogatej oferty wyciągów narciarskich, oczywistym będzie zabranie spodni narciarskich oraz dobrej jakości kurtek z oddychającego materiału. Z kolei, jeśli nasze plany będą opierać się tylko na podziwianiu natury i gór – nieprzemakalne i ciepłe buty zimowe muszą znaleźć się w naszym bagażu. Nie zapomnij również o polarze oraz kalesonach – dzięki nim na pewno nie zmarzniesz na świeżym powietrzu.

O czym należy pamiętać przed wyjazdem

Jeśli wybierasz się samochodem, powinieneś pamiętać o sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu. Najlepiej, jeśli przed wyjazdem oddasz auto do serwisu, wszystkie ewentualne naprawy zostaną przeprowadzone przez profesjonalistów – a Ty będziesz mieć pewność, że samochód nie odmówi posłuszeństwa na krętych drogach. Wybierając się w góry, nie można również zapomnieć o zmianie opon na zimowe. Dobrym pomysłem jest zabranie łańcuchów na koła, które ułatwią pokonywanie zasypanych śniegiem dróg.

Przezorny zawsze ubezpieczony – ten frazeologizm doskonale sprawdza się, myśląc o wyjeździe w góry, zwłaszcza jeśli planujesz uprawiać sport. Ubezpieczalnie oferują wiele polis, dlatego też przyjrzyj się, która będzie najbardziej Ci odpowiadać. Ceny takiej usługi nie są wysokie, a dają poczucie bezpieczeństwa w razie nieszczęśliwego wypadku – o który w górach nie jest tak trudno.

Jeśli jesteś pasjonatem sportów zimowych, sprawdź ceny karnetów na internecie – często ośrodki narciarskie oferują różnego zniżki dla rodzin, a nawet darmowe skipassy w określonych porach roku przy wykupieniu co najmniej tygodniowego pobytu w jednym z sugerowanych hoteli. Poruszając temat sportu w górach, należy wspomnieć oczywiście o sprawdzeniu stanu nart i desek. Jeśli nie są odpowiednio nawoskowane, a krawędzie zdążyły się stępić – koniecznie oddaj je do serwisu, który przygotuje je na nowy sezon narciarski.

Gadżety na wyjazd

Będąc w pięknych miejsca, oczywiście nie należy zapomnieć uwiecznieniu ich na zdjęciach – koniecznie zabierz ze sobą aparat fotograficzny, albo przynajmniej telefon z dobrym obiektywem. Dobrym pomysłem jest również kupno selfie sticka, za jego pomocą uchwycisz krajobrazy z zupełnie innej perspektywy. Często na stoku możesz spotkać się z narciarzami, którzy do kasku mają przyczepione małe kamery – może Ty też zainwestujesz w taki sprzęt i nagrasz jak pokonujesz stoki narciarskie na nartach?

Planując długie przebywanie na świeżym powietrzu, warto pomyśleć o niedużym termosie – nie ma nic lepszego niż łyk ciepłej herbaty na szczycie górskiego stoku skąpanego w blasku słońca.

Grzałki do butów i rękawiczek – szczególnie przydatne dla fanów sportów zimowych, kiedy buty i rękawiczki nie zdążą wyschnąć przed kolejnymi szaleństwami na śniegu.

Wszystkie wymienione powyżej rady to tylko podstawowe rzeczy, o których należy pamiętać. Aby zabrać wszystko, co potrzebne na wyjazd w góry, przygotuj sobie checklistę i skrupulatnie spisz najważniejsze elementy ubrań, sprzętu i gadżetów – dzięki temu z pewnością niczego Ci nie braknie na długo wyczekiwanym górskim urlopie.

6 Comments

Dodaj komentarz