Jak przygotować się na zimowy wyjazd w góry?

Jak przygotować się na zimowy wyjazd w góry?

Zima zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią coraz bliższe stają się plany wyjazdu w zaśnieżone góry. Jak przygotować się do takiego wyjazdu i co zabrać ze sobą? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Cel podróży

W zależności od celu naszej podróży w góry, nasze bagaże będą znacząco się różnić. Jeśli jedziemy korzystać z bogatej oferty wyciągów narciarskich, oczywistym będzie zabranie spodni narciarskich oraz dobrej jakości kurtek z oddychającego materiału. Z kolei, jeśli nasze plany będą opierać się tylko na podziwianiu natury i gór – nieprzemakalne i ciepłe buty zimowe muszą znaleźć się w naszym bagażu. Nie zapomnij również o polarze oraz kalesonach – dzięki nim na pewno nie zmarzniesz na świeżym powietrzu.

O czym należy pamiętać przed wyjazdem

Jeśli wybierasz się samochodem, powinieneś pamiętać o sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu. Najlepiej, jeśli przed wyjazdem oddasz auto do serwisu, wszystkie ewentualne naprawy zostaną przeprowadzone przez profesjonalistów – a Ty będziesz mieć pewność, że samochód nie odmówi posłuszeństwa na krętych drogach. Wybierając się w góry, nie można również zapomnieć o zmianie opon na zimowe. Dobrym pomysłem jest zabranie łańcuchów na koła, które ułatwią pokonywanie zasypanych śniegiem dróg.

Przezorny zawsze ubezpieczony – ten frazeologizm doskonale sprawdza się, myśląc o wyjeździe w góry, zwłaszcza jeśli planujesz uprawiać sport. Ubezpieczalnie oferują wiele polis, dlatego też przyjrzyj się, która będzie najbardziej Ci odpowiadać. Ceny takiej usługi nie są wysokie, a dają poczucie bezpieczeństwa w razie nieszczęśliwego wypadku – o który w górach nie jest tak trudno.

Jeśli jesteś pasjonatem sportów zimowych, sprawdź ceny karnetów na internecie – często ośrodki narciarskie oferują różnego zniżki dla rodzin, a nawet darmowe skipassy w określonych porach roku przy wykupieniu co najmniej tygodniowego pobytu w jednym z sugerowanych hoteli. Poruszając temat sportu w górach, należy wspomnieć oczywiście o sprawdzeniu stanu nart i desek. Jeśli nie są odpowiednio nawoskowane, a krawędzie zdążyły się stępić – koniecznie oddaj je do serwisu, który przygotuje je na nowy sezon narciarski.

Gadżety na wyjazd

Będąc w pięknych miejsca, oczywiście nie należy zapomnieć uwiecznieniu ich na zdjęciach – koniecznie zabierz ze sobą aparat fotograficzny, albo przynajmniej telefon z dobrym obiektywem. Dobrym pomysłem jest również kupno selfie sticka, za jego pomocą uchwycisz krajobrazy z zupełnie innej perspektywy. Często na stoku możesz spotkać się z narciarzami, którzy do kasku mają przyczepione małe kamery – może Ty też zainwestujesz w taki sprzęt i nagrasz jak pokonujesz stoki narciarskie na nartach?

Planując długie przebywanie na świeżym powietrzu, warto pomyśleć o niedużym termosie – nie ma nic lepszego niż łyk ciepłej herbaty na szczycie górskiego stoku skąpanego w blasku słońca.

Grzałki do butów i rękawiczek – szczególnie przydatne dla fanów sportów zimowych, kiedy buty i rękawiczki nie zdążą wyschnąć przed kolejnymi szaleństwami na śniegu.

Wszystkie wymienione powyżej rady to tylko podstawowe rzeczy, o których należy pamiętać. Aby zabrać wszystko, co potrzebne na wyjazd w góry, przygotuj sobie checklistę i skrupulatnie spisz najważniejsze elementy ubrań, sprzętu i gadżetów – dzięki temu z pewnością niczego Ci nie braknie na długo wyczekiwanym górskim urlopie.

6 Comments

  1. Fajne buty mają, ale New Ballance mógłby popracować nad lepszymi zniżkami.
    Ostatnio widziałam u Ciebie miśko, rabary do -20% na Black Friday na galanterię z tej strony producencigalanterii.pl. Czy planujesz coś ponowić?

  2. Myślę, że ciepłe spodnie no i odporna na przemakanie kurtka to podstawa. Torba podróżna też się przyda, ale to nie priorytet. Prędzej postawiłabym na plecak ze stelażem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *