Jak wybrać smycz dla psa?

Jak wybrać smycz dla psa?

Spacer z psem to jedna z największych przyjemności zarówno dla pupila, jak i jego właściciela. Smycz to obowiązkowy element wyposażenia wyprawki. Chodzenie z czworonogiem luzem może stanowić zagrożenie dla jego zdrowia i życia, gdy spłoszony wybiegnie na ulicę, czy wda się w „sprzeczkę” z innym osobnikiem.

Jakie są zalety smyczy dla psa? Dlaczego warto ją mieć?

Smycz dla psa daje właścicielowi lepszą kontrolę nad swoim pupilem. Jej zakup zaleca się nawet dla tych czworonogów, które potrafią spacerować przy nodze, słuchają komend i nie zaczepiają innych psów. Są bowiem nieprzewidziane sytuacje, kiedy niezbędne staje się przypięcie przestraszonego lub zdenerwowanego psa do smyczy. Wówczas lepiej mieć ją przy sobie. Ponadto w niektórych miejscach publicznych, w tym w komunikacji miejskiej czy w pociągach, istnieje wymóg trzymania psa na smyczy. W sprzedaży znajduje się szeroki wybór smyczy, przeznaczonych dla różnych ras. Jak wybrać tę odpowiednią dla własnego pupila? Na co szczególnie należy zwracać uwagę?

Jak wybrać smycz dla psa?

Smycz dla psa powinna być przede wszystkim wygodna i trwała. Musi wytrzymać nagłe zrywy psa, szczególnie tego o dużej masie. Najczęściej wybieranym modelem jest smycz klasyczna. Na ogół wykonana jest ze skóry, nieco rzadziej z taśmy syntetycznej. Na jednym końcu znajduje się karabińczyk do przypięcia psa, a na drugim – rączka. Długość smyczy należy dobrać indywidualnie do potrzeb. Standardowo wynosi ona od 100 do 150 centymetrów. Nieco wygodniejszym rozwiązaniem jest zakup smyczy regulowanej, którą można dowolnie wydłużać i skracać. Spacerując z psem, warto pozwolić pupilowi na dowolne eksplorowanie przestrzeni. Ułatwia to smycz automatyczna, która posiada specjalny mechanizm i linkę o długości od 3 do 8 metrów. Zaleca się ją przede wszystkim dla małych ras, gdyż siła tych większych mogłaby z łatwością zerwać linkę. Osoby, które mają w zwyczaju trenować lub biegać z własnym psem, powinny rozważyć zakup smyczy sportowej. Takie modele posiadają znacznie wygodniejsze uchwyty, które można bez większych problemów przełożyć przez ramię. Sama smycz jest również znacznie krótsza niż klasyczna, dlatego można ją przypiąć do roweru.

Ważne parametry smyczy dla psa

Znaczącymi parametrami każdej smyczy są:

  • Materiał – najbardziej wytrzymałe i tym samym jednymi z najdroższych są smycze skórzane. Na rynku dostać można również te wykonane z tworzyw syntetycznych, metalu lub taśmy.
  • Długość – należy ją dobrać przede wszystkim do temperamentu psa. Im spokojniejszy pupil, tym smycz może być krótsza. Najkrótsze, jakie można kupić, mierzą ok. 50 centymetrów.
  • Szerokość – zaleca się, aby dobierać ją do masy psa. Większe rasy potrzebują znacznie szerszej smyczy niż rasy małe i średnie.
  • Gadżety – chodzi tutaj przede wszystkim o naklejkę lub przypinkę odblaskową. Zwiększa to bezpieczeństwo psa podczas wieczornych spacerów, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym.

Najtańsze smycze można zakupić za 20–30 złotych. Droższe, a tym samym bardziej wytrzymałe modele, są blisko 2 razy droższe. Dobrze jest, gdy kolorystycznie pasuje do obroży. Posiadacze dwóch czworonogów mogą nabyć smycze podwójne, co ułatwia wspólne spacery. Bardziej komfortowo dla właściciela będzie, gdy rączka smyczy będzie miała miękkie podbicie, tak aby nie powodowała odcisków.

4 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *