Jaki ręcznik sprawdzi się najlepiej w łazience?

Jaki ręcznik sprawdzi się najlepiej w łazience?

Wybór najlepszego ręcznika do łazienki to nie lada wyzwanie. Przy urządzaniu wnętrza tego pomieszczenia zakup ręczników traktujemy nierzadko po prostu jak dobór dodatków, dbamy głównie o to, by pasował kolorystycznie do wystroju. Czy słusznie? Czy kupując ręczniki powinno się kierować głównie ich wyglądem? Na co jeszcze albo raczej przede wszystkim należy zwracać uwagę? Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć poniżej, tym samym rozwiewając wszelkie wątpliwości.

Skład materiału – czytajmy metki!

Na jakość ręczników niewątpliwie ma wpływ ich skład. Nie zapominajmy, że ręczniki – podobnie jak ubrania – również mają wszyte metki, na których producent podaje skład tkaniny. Często się zdarza, że w dotyku materiał wydaje się miękki, dopiero po jego pierwszym użyciu zauważamy, że zupełnie nie wchłania on wody. Ciało nawet po porządnym wytarciu jest dalej nieprzyjemnie wilgotne, zatem na nic się zdaje miękkość ręcznika. Rzecz w tym, że jeśli tkanina będzie miała naturalne pochodzenie, w sposób naturalny będzie pochłaniać wilgoć, sztuczny materiał zachowuje się dokładnie odwrotnie. Dlatego właśnie szukajmy na metkach informacji ze składem. Najczęściej spotykanym naturalnym materiałem jest bawełna, tkanina pochodzenia roślinnego. Występuje ona zazwyczaj jako jedyny składnik lub z domieszką, na przykład jedwabną lub bambusową. Unikajmy tkanin sztucznych, typu poliester lub akryl. Są one nie tylko pozbawione chłonności, ale też mogą wywoływać reakcje alergiczne, zwłaszcza na delikatnej skórze dziecka.

Sprawdzajmy stopień chłonności!

Chłonność tkaniny, z której wykonany jest ręcznik, zależy od jej gramatury. Łatwo to sprawdzić – im ręcznik jest cięższy, tym będzie bardziej chłonny. Ciężar w tym wypadku odpowiada ilości użytego materiału w procesie produkcyjnym. Idealna gramatura ręcznika oscyluje w granicach 400-500 g/m2. Ręczniki o niższej gramaturze ok 300 g/m2 będą świetnym rozwiązaniem do wycierania rąk lub jako ręcznik na basen lub siłownię, dzięki temu że są cienkie – szybko wysychają i zajmują mało miejsca.

Ręczniki do zadań specjalnych.

Materiały użyte do produkcji ręczników dla dzieci powinny mieć certyfikaty, te z górnej półki mogą się poszczycić nawet opiniami instytucji zajmujących się opieką zdrowotną nad dziećmi. Dla alergików stawiajmy na materiały z powłoką antybakteryjną. Pamiętajmy też o częstym wymienianiu ręczników i praniu ich w płynach lub proszkach antyalergicznych, przeznaczonych dla dzieci.

Jak dbać o ręczniki, by jak najdłużej służyły?

Zaznaczmy, że im lepszy materiał gatunkowo, tym dłużej będzie nam służył. Należy też pamiętać o właściwej pielęgnacji. Wszelkie wytyczne na ten temat zawarte są na metce naszytej na ręcznik lub na dołączonej instrukcji użytkowania. Producent podaje tam wszelkie informacje związane z użytkowaniem produktu, dotyczące prania, suszenia i wybielania. Zazwyczaj tkanina bawełniana może być prana w wysokich temperaturach, najczęściej jest to 60 stopni, a nawet 90. Im grubszy splot materiału, w tym wyższej temperaturze może odbywać się pranie. Dopuszczalne też zazwyczaj jest suszenie w suszarkach bębnowych, a także – jeśli zachodzi taka potrzeba – wybielanie.
Prawidłowa higiena wpływa również na żywotność ręczników. Należy je wymieniać przynajmniej raz na kilka dni, nie dłużej. Zużyte ręczniki zaleca się w miarę możliwości prać w krótkim czasie i nie wkładać wilgotnych do kosza na brudną bieliznę.

Sklep Bawelna-Tkaniny oferuje w swoim asortymencie duży wybór wysokogatunkowej bawełny.

1 Comment

Dodaj komentarz