Jaki wybrać parasol?

Jaki wybrać parasol?

Zbliżająca się zima i zwiększająca się ilość deszczowych dni skłania do refleksji.. Wśród tych patetycznych refleksji znajdziemy również rozważania nad wyborem właściwego parasola:) Wielokrotnie podczas deszczowych dni mijamy na ulicach kosze z wystającymi połamanymi szkieletami parasoli. Warto zadbać, by nasza parasolka nie dołączyła do tej smutnej grupy.

 

Parasole po raz pierwszy używane były przez starożytnych Egipcjan. Oczywiście służyły wtedy wyłącznie do ochrony przed słońcem. Obecnie część z nich również jest w ten sposób wykorzystywana, jednak podstawową funkcją tych akcesoriów pozostaje ochrona przed deszczem i śniegiem. Wracając do rysu historycznego, na drodze rozwoju parasola znalazły się następnie Chiny, skąd dopiero trafiły do Europy. W ramach ciekawostki – kreatywny użytek z parasola poczyniło rosyjskie KGB, które zmodyfikowało go na tyle, że służył on funkcjonariuszom jako broń. Śmiercionośna igła, która wystrzeliwała z nasadki parasola, zabiła nawet swego czasu jakiegoś prominentnego polityka…
Wracając jednak do codzienności – na co zatem zwrócić uwagę przy wyborze dobrego parasola?

Jakość materiałów

Jakość wykonania parasola oraz użyte przy jego produkcji materiały powinny zawsze stanowić punkt wyjścia. Stelaże dobrych parasolek zawsze tworzone są z takich tworzyw jak włókna węglowe, włókna szklane oraz stal, a najczęściej z ich kombinacji. Nie wspomniałem tutaj o aluminium, którego wielką zaletą jest bardzo mała waga, jednak wielką wadą jest mała trwałość. Aluminiowy stelaż parasola może szybko wygiąć się pod wpływem silnego wiatru. Materiał ten sprawdza się raczej w parasolach przeciwsłonecznych lub w kombinacji z innym materiałem tworzącym stelaż. Stal oraz włókna szklane i węglowe to materiały bardzo trwałe, nie są im groźne silne podmuchy wiatrów, ryzyko połamania czy wygięcia, które tutaj są praktycznie wyeliminowane. Za trwałością włókiem przemawia fakt, że są one wykorzystywane również przy produkcji śmigieł samolotów, łodzi, czy samochodów. Duży udział włókna szklanego w stelażu nadaje mu również dodatkowo elastyczności, co przekłada się na eliminację ryzyka złamania.

Wzornictwo

Gdy wiemy już, z czego powinien być wykonany nasz nowy parasol, możemy przejść do jego wyglądu. Oczywiście producenci parasoli, tacy jak Doppler, czy Wittchen zalewają nas propozycjami i pomysłami na wygląd czaszy tego akcesorium. Wygląd to oczywiście kwestia indywidualnego gustu i trudno doradzać, jaki będzie najlepszy. Warto mieć jednak na uwadze, że do naszych klasycznych stylizacji dobrze pasować będzie parasol o klasycznym designie. Czerń, szarość oraz ich ewentualne modyfikacje w postaci kraty czy pasów – wybór takich modeli jest duży. Do luźniejszych stylizacji dobrze jest dobrać modele o ciekawszej kolorystyce, mając na uwadze kolor używanej torebki, czy obuwia. Oprócz czaszy i widocznych na niej wzorów, na wzornictwo parasola wpływa również uchwyt. Najczęściej rączki wykonane są ze sztucznych tworzyw, jednak w najbardziej prestiżowych modelach znajdziemy również elementy naturalnej skóry.

Ręczny, czy automat?

Kolejne ważne kryterium wyboru to funkcjonalność naszego parasolki. W sprzedaży znajdziemy modele manualne, półautomatyczne oraz automatyczne. Manualne, czyli rozkładane i składane ręcznie, są zwykle najtańsze. Modele półautomatyczne rozkładane są na przycisk, zaś w pełni automatyczne pozwalają zarówno otworzyć się jak i zamknąć poprzez przycisk. Są najwygodniejsze, ale ich cena zazwyczaj jest najwyższa.

Krótki, czy długi?

Ostatnia kwestia, nad którą się pochylimy, to rodzaj parasola. Modele krótkie wydają się być bardziej praktyczne ze względu na fakt, że zajmą nam mniej miejsca. Z powodzeniem schowamy je w torebce, bądź teczce. Zawsze łatwo mieć je przy sobie, by nie zaskoczyła nas nagła zmiana pogody. Pod tym względem modele długie mogą okazać się bardziej problematyczne. Przewagą wersji długich z kolei jest powszechne postrzeganie ich za modele bardziej prestiżowe, szczególnie tyczy się to parasoli męskich. Uwagę na nich skoncentrujemy również w sytuacji, gdy zależy nam na możliwie jak największej średnicy czaszy. Tzw. parasole rodzinne, pod którymi bez problemu schronienie znajdą dwie osoby, to zwykle właśnie modele długie.

Czy artykuł rozwiewa wątpliwości co do wyboru możliwie najlepszego dla siebie parasola? Z pewnością nie, ale niewątpliwie ukierunkuje nasze rozważania nad wyborem w dobrą stronę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *