Kaszel – objaw związany nie tylko z infekcjami wirusowymi

Kaszel – objaw związany nie tylko z infekcjami wirusowymi

Kaszel, choć stanowi naturalny odruch obronny organizmu, bywa trudny w diagnostyce. Wynika to z faktu, że w dużej części przypadków związany jest z infekcjami, jednak towarzyszyć może wielu chorobom. Poza tym mówi się również o kaszlu o podłożu psychogennym, który jest dotkliwie odczuwany przez pacjentów, choć tak naprawdę oznacza pośrednie wołanie o pomoc, a nie manifestuje infekcji organizmu. Co warto wiedzieć o kaszlu, by sprawnie się z nim uporać?

Skąd się bierze kaszel?

Kaszel to jeden z odruchów obronnych organizmu. Ma na celu ułatwiać pozbywanie się wydzieliny, złuszczonego nabłonka, ale i ciał obcych, które przedostały się do układu oddechowego. Zadaniem odruchu jest również pozbywanie się nagromadzonych drobnoustrojów. Objaw ten pojawia się w wyniku reakcji zapalnej, ale i stymulacji mechanicznej, jak pyły, pary, gazy czy dym tytoniowy, kolejno stymulacji termicznej, chemicznej bądź wspomnianych czynników psychicznych.

Ze względu na jego charakter, możemy wyróżnić kaszel suchy, określany jako nieproduktywny, oraz kaszel mokry, czyli produktywny, z zalegającą wydzieliną. Intensywny suchy kaszel potrafi być bardzo uciążliwy, a gdy trwa dłużej i jest związany z rozwijającą się chorobą, z czasem przeradza się w kaszel mokry. Pojawiający się kaszel suchy w większości przypadków zaprowadza nas do aptek – gdzie rodzi się pytanie, jaki dobry syrop na suchy kaszel można kupić – ale i do lekarzy pierwszego kontaktu.

Przyczyny kaszlu suchego

80% przypadków, kiedy to pojawia się objaw w postaci kaszlu suchego, związanych jest z zakażeniami dróg o podłożu wirusowym. Suchy i męczący kaszel w takich przypadkach, zaczyna po pewnym czasie przeradzać się w mokry i trudny do odkrztuszenia. Pozostałe przypadki związane są z astmą, schorzeniami występującymi po stronie układu pokarmowego, na przykład chorobą refluksową, niewydolnością serca oraz działaniem polekowych inhibitorów konwertazy angitensynowej.

Suchy kaszel może mieć również podłoże psychogenne. Kojarzy się go bardzo często z odchrząkiwaniem, przy czym diagnostyka jest niezwykle trudna. Nierzadko wymaga zastosowania zabiegów, które teoretycznie mają dokładnie zdiagnozować pacjenta, a w praktyce, nie dość, że są inwazyjne, to właśnie one stają się przyczyną tak zwanego kaszlu nawykowego. Takie sytuacje tyczą się często dzieci, u których diagnostyka bazuje na różnorodnych zabiegach, także z wykorzystaniem znieczulenia ogólnego, by wykluczyć przyczyny biologiczne oraz genetyczne.

U najmłodszych w momencie pojawienia się kaszlu, rodzice szukają najprostszych i najszybciej działających rozwiązań. Można zatem spodziewać się wizyty w aptece, gdzie pada pytanie, jaki syrop na kaszel dla dziecka sprawdzi się najlepiej. Wiele zależy nie tylko od charakteru kaszlu, ale i czasu jego trwania oraz innych objawów, bowiem różnorodne schorzenia, w przebiegu których pojawia się kaszel, mogą być mylnie rozpoznawane przez rodziców. W pierwszych dobach, kiedy to pojawia się kaszel suchy, z powodzeniem można spróbować powszechnie dostępnych środków, a o tym, w jaki sposób dobierać syrop warto poczytać na stronie conakaszel.pl. Jeśli jednak objawy nie ustępują, utrzymują się dość długo, a co gorsza ich nasilenie jest coraz większe, a także dochodzi do pojawienia się kolejnych dolegliwości, być może w grę wchodzi inny rodzaj kaszlu, o którym można przeczytać również pod adresem conakaszel.pl/kaszel-suchy.

W przypadku braku jakichkolwiek efektów, także u dorosłych w grę wchodzić może właśnie kaszel na podłożu psychogennym. Jego rozpoznanie odbywa się poprzez wykluczanie. Kaszel na tym tle może być uporczywy, szczekający, suchy i zwykle nasilający się pod wpływem czynników emocjonalnych. Najczęściej nie pojawia się, gdy pacjent zasypia, jednak nie jest to jedyne kryterium, na podstawie którego można stwierdzić, iż mamy do czynienia właśnie z taką przyczyną.

Czynniki stresogenne, silne napięcie w sferze psychiki i ciała sprawiają, że może dojść do odruchu kaszlu, który nie powoduje odkrztuszania. Napad kaszlu może przynieść z kolei ulgę, bo pozwala pozbyć się napięcia emocjonalnego. Ważnym jest również zrozumienie, że kaszel na tle psychogennym nie oznacza symulowania choroby. Otoczenie opieką lekarską jest w takich sytuacjach równie ważne, co w przypadku kaszlu na tle organicznym, ponieważ dla pacjenta są to wciąż odczucia uciążliwe, realne, związane z prawdziwym odczuwaniem bólu.

Jaki syrop na suchy kaszel wybrać w zależności od przyczyny?

Odnalezienie przyczyny kaszlu, ustalenie na tle jakiego podłoża dochodzi do powstawania tegoż mechanizmu, staje się kluczowe, by dobrać stosowne środki leczenia, niekoniecznie tylko i wyłącznie farmakologiczne. Wskazana jest pomoc lekarska i/lub szukanie porady u farmaceuty, który podpowie, jaki produkt może pomóc w danej sytuacji.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

3 Comments

Dodaj komentarz