Kiedy warto iść do psychologa?

Kiedy warto iść do psychologa?

Stres, przygnębienie i nieumiejętność radzenia sobie z trudnymi sytuacjami życiowymi – to tylko niektóre z powodów, dla których warto wybrać się do psychologa. Decyzja o wizycie u specjalisty bywa trudna, jednak nie należy jej odkładać w przypadku narastających problemów.

Narastające problemy i trudności

Wizyta u psychologa bywa stresującym wydarzeniem. Wiele osób zastanawia się, czy spotkanie ze specjalistą w ogóle ma sens. Oczywiście warto przemyśleć wszystkie za i przeciw, jednak w sytuacji, gdy czujemy, że problemy nas przerastają, nie powinniśmy odkładać wizyty. Po podjęciu decyzji wystarczy znaleźć dobrego fachowca. Na szczęście w przypadku zawodu, jaki wykonuje psycholog, Warszawa i inne duże ośrodki miejskie oferują możliwość skorzystania z usług wielu wykwalifikowanych specjalistów.

Pojawia się jednak pytanie: jakie problemy są na tyle poważne, że wymagają konsultacji psychologicznej? Odpowiedź jest prosta – wszystkie te, z którymi nie radzi sobie dana osoba. Częstą przyczyną wizyt u specjalisty jest np. narastające przygnębienie i depresja. Smutek, poczucie pustki i beznadziei, brak radości życia oraz ogólna apatia to sygnały, że dzieje się coś złego. Jeżeli w takiej sytuacji wsparcie bliskich nie jest wystarczające i nie prowadzi do poprawy samopoczucia, należy poprosić o pomoc fachowca.

Podobnie jest w przypadku, gdy ktoś nie radzi sobie z własnymi emocjami, takimi jak nadmierny lęk czy złość. Wizyta u psychologa pomaga w odnalezieniu ich źródła, a także w wypracowaniu mechanizmów umożliwiających ich opanowanie. Wskazaniem do zasięgnięcia porady specjalisty jest również obezwładniający stres, wynikający zarówno z sytuacji w życiu prywatnym, jak i w zawodowym.

Do psychologa warto wybrać się również w przypadku kryzysu w związku, problemów rodzinnych czy trudności z nawiązywaniem relacji interpersonalnych. Psychoterapia bywa także pomocna, jeśli nie radzimy sobie z trudnym wydarzeniem w życiu, takim jak np. śmierć bliskiej osoby, rozwód czy zwolnienie z pracy. Jeszcze inny powód do wizyty może stanowić walka z uzależnieniem. Tak naprawdę jednak do psychologa warto iść zawsze wtedy, gdy czuje się taką potrzebę – bez względu na rangę samych problemów.

Nie tylko własne problemy, czyli kiedy jeszcze warto iść do psychologa?

Wizyta u psychologa nie zawsze musi być podyktowana jakimiś trudnościami życiowymi. Dobrym powodem może być, np. chęć zainwestowania w rozwój osobisty. Zgłębienie tajników własnej psychiki, osobowości, temperamentu czy inteligencji pozwala na lepsze poznanie samego siebie, odkrycie drzemiącego w nas potencjału czy poprawę umiejętności komunikacyjnych, co może przydać się zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Najlepiej wówczas postawić na spotkania z zakresu coachingu i mentoringu, które umożliwiają pracę nad własnymi kompetencjami.

Z usług psychologa warto również skorzystać wtedy, gdy chce się pomóc komuś zmagającemu się z różnymi problemami lub zaburzeniami psychicznymi, np. z depresją czy uzależnieniem. Specjalista doradzi wówczas, jak można wspierać bliską osobę.

6 Comments

  1. Bardzo ciekawe spojrzenia na postrzeganie zagadnienia pracy psychologa. Społeczeństwo ma raczej ograniczoną wiedzę w tym zakresie i siedzimy w zabobonach, że jak ktoś wybiera się do psychologa to już musi być na skraju załamania.

  2. Takie przypadłości coraz częściej napotykają wszystkich ludzi. ni koniecznie bardzo załamanych nerwowo.
    Polecam przeczytać ten artykuł, jest w tematyce zbliżonej do poruszonego powyżej.

  3. Bardzo informacyjny post Kochana <3 Ja osobiście ostatnio pomagałam koleżance dostać się do psychologa, ponieważ po rozstaniu się ze swoim byłym mężem nie mogła się dosłownie niestety pozbierać :/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *