Stres, przygnębienie i nieumiejętność radzenia sobie z trudnymi sytuacjami życiowymi – to tylko niektóre z powodów, dla których warto wybrać się do psychologa. Decyzja o wizycie u specjalisty bywa trudna, jednak nie należy jej odkładać w przypadku narastających problemów.
Narastające problemy i trudności
Wizyta u psychologa bywa stresującym wydarzeniem. Wiele osób zastanawia się, czy spotkanie ze specjalistą w ogóle ma sens. Oczywiście warto przemyśleć wszystkie za i przeciw, jednak w sytuacji, gdy czujemy, że problemy nas przerastają, nie powinniśmy odkładać wizyty. Po podjęciu decyzji wystarczy znaleźć dobrego fachowca. Na szczęście w przypadku zawodu, jaki wykonuje psycholog, Warszawa i inne duże ośrodki miejskie oferują możliwość skorzystania z usług wielu wykwalifikowanych specjalistów.
Pojawia się jednak pytanie: jakie problemy są na tyle poważne, że wymagają konsultacji psychologicznej? Odpowiedź jest prosta – wszystkie te, z którymi nie radzi sobie dana osoba. Częstą przyczyną wizyt u specjalisty jest np. narastające przygnębienie i depresja. Smutek, poczucie pustki i beznadziei, brak radości życia oraz ogólna apatia to sygnały, że dzieje się coś złego. Jeżeli w takiej sytuacji wsparcie bliskich nie jest wystarczające i nie prowadzi do poprawy samopoczucia, należy poprosić o pomoc fachowca.
Podobnie jest w przypadku, gdy ktoś nie radzi sobie z własnymi emocjami, takimi jak nadmierny lęk czy złość. Wizyta u psychologa pomaga w odnalezieniu ich źródła, a także w wypracowaniu mechanizmów umożliwiających ich opanowanie. Wskazaniem do zasięgnięcia porady specjalisty jest również obezwładniający stres, wynikający zarówno z sytuacji w życiu prywatnym, jak i w zawodowym.
Do psychologa warto wybrać się również w przypadku kryzysu w związku, problemów rodzinnych czy trudności z nawiązywaniem relacji interpersonalnych. Psychoterapia bywa także pomocna, jeśli nie radzimy sobie z trudnym wydarzeniem w życiu, takim jak np. śmierć bliskiej osoby, rozwód czy zwolnienie z pracy. Jeszcze inny powód do wizyty może stanowić walka z uzależnieniem. Tak naprawdę jednak do psychologa warto iść zawsze wtedy, gdy czuje się taką potrzebę – bez względu na rangę samych problemów.
Nie tylko własne problemy, czyli kiedy jeszcze warto iść do psychologa?
Wizyta u psychologa nie zawsze musi być podyktowana jakimiś trudnościami życiowymi. Dobrym powodem może być, np. chęć zainwestowania w rozwój osobisty. Zgłębienie tajników własnej psychiki, osobowości, temperamentu czy inteligencji pozwala na lepsze poznanie samego siebie, odkrycie drzemiącego w nas potencjału czy poprawę umiejętności komunikacyjnych, co może przydać się zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Najlepiej wówczas postawić na spotkania z zakresu coachingu i mentoringu, które umożliwiają pracę nad własnymi kompetencjami.
Z usług psychologa warto również skorzystać wtedy, gdy chce się pomóc komuś zmagającemu się z różnymi problemami lub zaburzeniami psychicznymi, np. z depresją czy uzależnieniem. Specjalista doradzi wówczas, jak można wspierać bliską osobę.
Bardzo ciekawe spojrzenia na postrzeganie zagadnienia pracy psychologa. Społeczeństwo ma raczej ograniczoną wiedzę w tym zakresie i siedzimy w zabobonach, że jak ktoś wybiera się do psychologa to już musi być na skraju załamania.
Wpis rzeczywiście przydatny. Zapraszam na blog diana-sport.pl i ostatni wpis o Saszetkach na ramię dla mężczyzn.
Takich wpisów powinno być więcej. Polecam też zajrzeć do mnie na ten post. pozdrawiam Marzena
Cieszę się że napisałaś o tym. Niedawno pomagałam przyjaciółce z podobnym problemem.
Takie przypadłości coraz częściej napotykają wszystkich ludzi. ni koniecznie bardzo załamanych nerwowo.
Polecam przeczytać ten artykuł, jest w tematyce zbliżonej do poruszonego powyżej.
Bardzo informacyjny post Kochana <3 Ja osobiście ostatnio pomagałam koleżance dostać się do psychologa, ponieważ po rozstaniu się ze swoim byłym mężem nie mogła się dosłownie niestety pozbierać :/