Drobne kłopoty ze zdrowiem są często spotykane. W tym przypadku niezbędne jest posiadanie domowej apteczki, w której znajdą się leki pomagające ukoić ból i szybko stanąć na nogi. W co zaopatrzyć domową apteczkę? O jakich lekach pamiętać? Jak dbać o apteczkę przechowywaną w mieszkaniu? Podpowiadamy.
Domowa apteczka – podstawowe zaopatrzenie
W apteczce domowej sprawdzą się produkty aptek internetowych. Wśród nich nie może zabraknąć między innymi:
- tabletek na problemy żołądkowe, np. kropel na niestrawność,
- środków przeciwbiegunkowych, preparatów z elektrolitami,
- środków rozkurczowych, jakie pomogą podczas bólu brzucha,
- leków przeciwalergicznych odpowiednich dla dzieci i dorosłych,
- środków do dezynfekcji ran i stłuczeń (żele, kompresy, plastry, okłady),
- preparatów łagodzących oparzenia w formie pianki lub żelu.
Nie zapominajmy o zakupie materiałów opatrunkowych, które są przydatne przy drobnych i poważniejszych uszkodzeniach skóry. Wypadki tego typu mogą zdarzyć się także w domu, a przezorność pozwoli uniknąć dalszych problemów i zniwelować ból. Oczywiście bardzo ważny jest też termometr, który jest niezbędny w każdym domu. W apteczce warto mieć ochronne rękawiczki, jakie przydadzą się w trakcie opatrywania komuś rany. To podstawa pozwalająca zachować bezpieczeństwo.
O czym jeszcze pamiętać?
Domowa apteczka posiadać powinna leki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Nigdy nie wiadomo kiedy dopadnie nas infekcja, którą warto zwalczać jak najszybciej. Nie należy pominąć również ciśnieniomierza. Jest on szczególnie przydatny dla osób, które cierpią na nadciśnienie tętnicze.
W apteczce przechowywanej w domu muszą znaleźć się lekarstwa, jakie przyjmujemy na stałe. Warto odpowiednio je opisać, aby było wiadomo, kto w domu je zażywa i jakie dawki są stosowane. Dzięki temu zadbamy o bezpieczeństwo pozostałych domowników, którzy z pewnością nie pomylą naszych leków z innych preparatami.
Jak dbać o apteczkę w domu?
Warto zauważyć, że apteczkę domową trzeba odpowiednio przechowywać. Dobrą opcją jest wybranie takiej szafki, którą zamkniemy na klucz (zniwelujemy ryzyko dostania się dzieci do leków). Nie może tutaj docierać światło i wilgoć, przy czym miejsce powinno być dobrze dostępne dla każdego dorosłego członka rodziny. Wszystkie środki i inne akcesoria przechowuje się w oryginalnych opakowaniach, wraz z załączonymi ulotkami informującymi pacjenta o najważniejszych kwestiach. W apteczce domowej dobrze jest zachować porządek i posegregować środki w osobnych pudełeczkach, ze względu na ich przeznaczenie i ze wskazaniem, kto przyjmuje lekarstwo. Pudełka można opisać, np. „układ trawienny”, „leki przyjmowane na stałe”, „witaminy”, co znacznie ułatwi poszukiwanie konkretnych preparatów.
Niezwykle ważne jest to, żeby regularnie sprawdzać daty ważności wszystkich lekarstw znajdujących się w domu. Po przekroczeniu terminu przydatności do spożycia, oddajmy leki do utylizacji i zastąpmy je nowymi. Dzięki temu zachowamy bezpieczeństwo i zadbamy o własne zdrowie.
Praktyczna wiedza 🙂
Polecam mój portal afrodyta.olsztyn.pl oraz nowy post o torbach męskich na ramię dla wymagających Panów i nie tylko!
Śliczne dzięki za bardzo pomocny post 🙂 Podobne podejście proponuje również podtrzymać przy kompletowaniu apteczki samochodowej, ponieważ w czasie wakacji nigdy nie wiadomo co może się przydać 🙂