Na pielgrzymkę nie tylko pod Jasną Górę

Na pielgrzymkę nie tylko pod Jasną Górę

Wakacje to czas, gdy tysiące Polaków ruszają na zagraniczne wyjazdy. W tym samym czasie, z dziesiątek miast w Polsce ruszają piesze pielgrzymki do Częstochowy. Czy można jednak połączyć te dwie rzeczy? Odpoczynek za granicą i oczyszczeni duchowe jednocześnie? Odpowiedzią są coraz popularniejsze wycieczki pielgrzymkowe.

Stolica Apostolska

Pierwszym kierunkiem, który nasuwa się gdy mowa o zagranicznej pielgrzymce jest rzecz jasna Watykan. Taki wyjazd to nie tylko możliwość uczestniczenia w papieskim nabożeństwie Anioł Pański, ale także ogrom zabytków do zwiedzania. Ze względu na nie Watykan jest miejscem odwiedzanym nie tylko przez katolików, ale i wyznawców innych religii. Będąc w Watykanie nie sposób nie zwiedzić również samego Rzymu. Bazylika św. Pawła, bazylika św. Jana, Koloseum – to miejsca w których warto poświęcić kilka chwil na refleksję i modlitwę.

Około 180 km na północ od Rzymu znajduje się Asyż. Miejsca narodzin św. Franciszka i św.Klary. Znajduje się tutaj słynna Bazylika Świętej Marii, kolebka zakonu franciszkanów. Bazylika została częściowo zniszczona podczas trzęsienia ziemi w 1997, ale niemal w pełni ją odrestaurowano. Asyż ze swoimi wąskimi, klimatycznymi uliczkami jest miejscem niezwykłym.

Chorwacka Częstochowa

Gdy w latach 80-tych XX wieku w jugosłowiańskim Medjugorie doszło do objawienia maryjnego, ta mała wioska stała się słynna w całej Europie. Już w czasach komunizmy organizowane były z Polski wyjazdy pielgrzymkowe do tej miejscowości. Obecnie Medjugorie, znajdujące się w Bośni i Hercegowinie, odwiedzane jest rocznie przez ponad 2 miliony pielgrzymów z całego świata. Pielgrzymkę do Bośni warto połączyć z odwiedzeniem pobliskiego (25 km) Mostaru, w którym znajduje się wpisany na listę UNESCO , XVI-wieczny Stary Most. Ponadto bardzo blisko stąd do chorwackich plaż nad Adriatykiem.

Pielgrzymka dla aktywnych

Ciekawym pomysłem pielgrzymki po Europie jest droga św. Jakuba. Jest to szlak w północno-wschodniej Hiszpanii prowadzący do katedry w Santiago de Compostela, gdzie został pochowany św. Jakub. W przeciwieństwie do pieszych pielgrzymek do Częstochowy, drogę świętego Jakuba przechodzi się samotnie lub w małych grupach. Dzięki temu można doświadczyć w drodze ciszy i duchowej przemiany. Ze względu na swój charakter i trudności taka pielgrzymka jest skierowana głównie do ludzi młodych. Ciekawostką jest, że pątnikom na szlaku św. Jakuba wydawany jest paszport pielgrzyma, tzw. credencial. Jest to dokument, który potwierdza przybycie drogi i dotarcie do Santiago de Compostela.

Odwiedź Cortinatravel.pl by zobaczyć najlepszą ofertę pielgrzymek po Europie.

4 Comments

Dodaj komentarz