Najważniejsze miejsca pielgrzymkowe w Europie

Najważniejsze miejsca pielgrzymkowe w Europie

Pielgrzymka religijna to podróż, która zostaje podjęta z pobudek religijnych. Jej celem jest zazwyczaj miejsce związane z postaciami lub wydarzeniami opisanymi w Piśmie Świętym, kultem świętych czy miejscami objawiań. Na świecie jest bardzo dużo takich miejsc, jednak najpopularniejsze z nich znajdują się w Europie. Które z nich odwiedza najwięcej pielgrzymów?

Pielgrzymki do Włoch

Włochy to kraj, który nierozerwalnie związany jest z religią chrześcijańską. Znajduje się tam jedna z największych świątyni na świecie – Bazylika Św. Piotra. Watykan jest także siedzibą papieża, który uznawany jest za następcę św. Piotra i głowę całego kościoła katolickiego. Wielu polskich pielgrzymów decyduje się także na wyjazd do stolicy apostolskiej, aby odwiedzić grób Jana Pawła II i pomodlić się przy nim.

Jednak Włochy to nie tylko stolica. W tym kraju znajduje się wiele innych miejsc, które są tłumnie odwiedzane przez pielgrzymów. Jednym z nich jest Asyż, miasto do którego wyjazdy oferuje niejedno biuro pielgrzymkowe. Znajdują się tam aż 3 bazyliki oraz relikwia św. Franciszka i św. Klary. Asyż to także kolebka zakonu franciszkanów i miejsce urodzenia jego założyciela. W kontekście pielgrzymek do Włoch ważnym miastem jest także Padwa, gdzie znajduje się gotycka Bazylika św. Antoniego w której przechowywane są jego relikwie.

Pielgrzymki do Hiszpanii

Kolejnym ważnym krajem pielgrzymkowym jest położona na południu Europy Hiszpania, w której znajduje się jedno z najbardziej znanych miejsc, czyli Santiago de Compostela. Jest to miasto w którym zlokalizowany jest grób św. Jakuba, jednego z dwunastu apostołów Jezusa Chrystusa. Często pielgrzymi pokonują pieszo duże odległości, aby dostać się do tego miejsca. Jest to tradycja, która sięga średniowiecza, kiedy to Drogę Św. Jakuba pokonywali pątnicy. W Santiago de Compostela znajduje się katedra z XI w. wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Poz Rzymem i Jerozolimą jest najważniejsze ośrodek pielgrzymkowy na świecie.

Innym ważnym dla chrześcijan miejscem w Hiszpanii jest sanktuarium Czarnej Madonny w Montserrat. Znajduje się tam klasztor benedyktynów oraz bazylika. Jednak pielgrzymi przybywają do tego miejsca głównie z powodu figurki Czarnej Madonny z którą związanych jest wiele cudów i uzdrowień.

 Cortina Travel – najlepsza oferta pielgrzymkowa.

6 Comments

Dodaj komentarz