Odzież słowiańska. Kolejny ponadczasowy trend?

Odzież słowiańska. Kolejny ponadczasowy trend?

Wśród różnych atrakcyjnych ubrań można wypatrzeć takie ze swojsko wyglądającymi symbolami. Przynajmniej są one łatwo rozpoznawalne dla wielbicieli tematyki słowiańskiej. Ubrania nawiązujące do dawnych wierzeń i dawnej wiedzy stają się modne. I wszystko wskazuje na to, że jest to kolejny mocny trend.

Ubiór – sposób, by wyrazić to, co ważne

Współczesna moda pozwala na to, by swoim ubiorem coś wyrażać. Jest to nawet nie tyle dozwolone, ile wręcz pożądane. Dzięki temu ulice wyglądają ciekawiej, a ludzie mogą nosić to, w czym czują się najlepiej. Można ubierać się tak, by podkreślić jakieś cechy swojej osobowości. Ubiorem wyraża się swoje zainteresowania i wartości. W otoczeniu coraz częściej można dostrzec ludzi noszących bluzy słowiańskie. Zarówno one, jak i inna odzież w tym stylu, ozdobione są symbolami słowiańskimi i odniesieniami do bogów.
Gdy sporo osób zaczyna coś wybierać, to pojawia się nowy trend w modzie. Oznacza to, że jakiś system wartości czy jakiś temat dla wielu osób stał się ważny. Tak, jak kiedyś rockowy, gothic czy militarny, tak teraz rośnie w siłę styl słowiański. Dla osób, które wybierają bluzę z kolovratem, jest to więcej niż atrakcyjny ciuch. Są i inne symbole, które mogą być dla kogoś ważne. Można i je znaleźć na ubraniach.

Kto polubił modę w stylu słowiańskim?

Bluzy słowiańskie podobają się bez względu na wiek, płeć czy inne podobne kryteria. Osoby, które je wybierają, utożsamiają się ze swoimi korzeniami. Często sięgają po takie ubrania ci, którzy uważają się za Słowian. Jednak nie tylko. Wyznacznikiem jest to, że dawne dzieje, wierzenia i wartości naszej części świata uważa się za ważne. Nie zawsze modny trend odnosi się tak silnie do wartości. W modzie słowiańskiej jest to mocne. Zainteresowanie tematyką słowiańską to próba odnalezienia swojej tożsamości i sięgnięcia do dawnej wiedzy. Nosząc bluzy słowiańskie, wyraża się swoje wartości, ale też wskrzesza dawno miniony świat. Trend ten pozostanie z dwóch powodów. Nawiązuje do tego, co jest ważne. Druga przyczyna to duża ilość osób zainteresowanych tematami Słowian, dawnej wiedzy, dawnych wierzeń.

Choć zagadnienie słowiańszczyzny jest poruszane już od dawna, to w modzie jest to dość nowy trend. To oznacza, że będzie się jeszcze rozpowszechniał. Są dwa przejawy tego trendu. Jeden to ubrania, które nawiązują fasonem do tego, co nosiło się dawno temu. Drugi to bluzy z motywami słowiańskimi i inne ubrania podobnie ozdobione. Ten drugi jest bliższy codzienności, bardziej praktyczny, więc mocniej się rozwija.

5 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *