Przeziębienie jest jedną z najczęstszych dolegliwości, jakie nam doskwierają nie tylko w okresie jesienno-zimowym. Przeciętny Polak choruje od 2 do 4 razy w roku, a wśród najczęściej przeziębionych są przede wszystkim dzieci. Choroba przeziębieniowa obejmuje grupę objawów związanych z zapaleniem błony śluzowej nosa, zatok przynosowych i gardła. Jak zwalczyć te objawy? Podpowiadamy.
Pierwsze objawy przeziębienia – jak je odkryć?
Wśród objawów, które można wyróżnić na samym początku jest złe samopoczucie i ogólne osłabienie organizmu. Może nam towarzyszyć drapanie i pieczenie w gardle, a także uczucie suchości. Do tego najczęściej dochodzi kaszel oraz chrypka, a dodatkowo kichanie oraz katar. Bardzo często zaczyna nas boleć głowa, co jest efektem podwyższonej temperatury. W bardziej skrajnych przypadkach może także występować gorączka.
Osoby, które odczuwają pierwsze objawy przeziębienia, przemarzną, bądź je zawieje, natychmiast powinny rozgrzać organizm. Warto wziąć gorącą kąpiel, wymoczyć stopy w bardzo ciepłej wodzie z dodatkiem garści soli lub natrzeć się rozgrzewającą maścią. Następnie należy cieplej się ubrać, najlepiej w bawełniane, flanelowe lub wełniane części garderoby. Na nogach powinny znaleźć się grube skarpety. W rozgrzaniu organizmu pomoże także kubek gorącej herbaty z sokiem malinowym. Dobrze jest również wygrzać się i wypocić.
Jak wyleczyć przeziębienie?
Do dodatkowych sposobów na przeziębienie warto dodać napoje z goździkami oraz imbirem. Działa on rozgrzewająco i przeciwzapalnie. Po wypiciu takiego ciepłego naparu do gorącej, ale nie wrzącej wody należy wrzucić kilka plasterków kłącza imbiru, dodać miód i cytrynę. Można również pogryźć imbir, aby odkazić w ten sposób gardło. Potrawy doprawiane tymiankiem działają z kolei wykrztuśnie i bakteriobójczo, a majerankiem rozgrzewająco i przeciwzapalnie. Kiedy do dania doda się pieprz, papryczkę chilli i cynamon, można być pewnym, że te składniki rozgrzewają organizm, pobudzają krążenie i udrażniają nos oraz gardło.
Domowe sposoby warto również wesprzeć lekami. Świetnie sprawdzi się bowiem ibuprofen, który wykazuje działanie przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowe. Leki na przeziębienie i grypę na pewno zdadzą egzamin. Dobrym sposobem jest także krótka kąpiel w wodzie o zbliżonej do 36,6 stopni temperaturze. Można wejść na chwilę do wanny napełnionej letnią wodą lub stanąć pod strumieniem prysznica. Woda nie może być zbyt zimna, bo zanim ochłodzi ciało, można się przeziębić jeszcze bardziej. Jeśli jednak leki i domowe sposoby zbijania temperatury zawodzą, trzeba natychmiast skontaktować się z lekarzem.