Rodzaje fotelików samochodowych

Rodzaje fotelików samochodowych

Fotelik samochodowy jest niezbędnym elementem wyposażenia auta podczas podróży z dzieckiem. Jego zadaniem jest ochrona podróżującego dziecka w razie wystąpienia nagłego hamowania, czy też zdarzenia. Dlatego też warto posiadać wiedzę, jakie są dostępne rodzaje fotelików samochodowych i wybrać odpowiedni dla naszego dziecka. Jakie są zatem kryteria podczas zakupu fotelika samochodowego?

Kategoria wagowa

W Polsce obowiązek przewożenia dzieci w samochodzie w fotelikach jest uregulowany prawnie. Każde dziecko do momentu osiągnięcia 12 roku życia lub osiągnięcia wzrostu 150 cm musi podróżować w foteliku. Jak mówią specjaliści z firmy Świat Dziecka: ,,Podstawowym rozróżnieniem rodzajów fotelików jest kategoria wagowa. Dlatego też wybór fotelika samochodowego powinien być uzależniony przede wszystkim od wieku dziecka i jego budowy ciała„. Wyróżnia się pięć podstawowych grup fotelików:

  • Grupa 0, przeznaczona jest dla niemowląt do wagi nieprzekraczającej 10 kilogramów.
  • Grupa 0+, to grupa dla niemowląt do 13 kg i 12-15 miesięcy.
  • Grupa I, jest odpowiednia dla dzieci w przedziale wagowym między 9 a 19 kg oraz między 9 miesiącem, a 4 rokiem życia.
  • Grupa II, przeznaczona jest dla dzieci między 4 a 6 rokiem oraz o wadze nieprzekraczającej 25 kilogramów.
  • Grupa III, będzie odpowiednia dla najstarszych dzieci, czyli do 12 roku życia i do wagi 36 kilogramów.

Taki podział pozwala lepiej dostosować fotelik do wymagań rozwojowych dziecka. Jednak ze względu na fakt, że dzieci szybko rosną, trzeba liczyć się z częstą wymianą.

Co jeszcze warto wiedzieć o fotelikach samochodowych?

Oprócz wyboru odpowiedniego fotelika dopasowanego do wagi dziecka, należy również mieć świadomość, jak taki fotelik zamontować. Foteliki dla niemowląt powinny być zawsze montowane tyłem do kierunku jazdy. Dlaczego? Taki sposób zamontowania chroni delikatny kręgosłup dziecka oraz zapobiega swobodnemu opadaniu główki podczas nagłych zdarzeń drogowych. Co więcej, taki fotelik utrzymany jest w pozycji leżącej dziecka, dzięki czemu może pełnić funkcje również kołyski, leżaczka, a nawet nosidełka. Foteliki z grupy I oraz II mogą być montowane zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy. Młodsze dziecko powinno jak najdłużej jeździć tyłem do kierunku jazdy, następnie fotelik można przepiąć. Często również można dowolnie ustawiać położenie takich fotelików z pozycji półleżącej do siedzącej. Foteliki dla dzieci najstarszych montowane są przodem do kierunku jazdy, a dziecko może być zapinane za pomocą pasów samochodowych. Warto też pamiętać o wymianie fotelika w odpowiednim momencie. Będzie to konieczne, jeśli główka dziecka wystaje poza krawędź fotelika lub gdy dziecko przekroczy daną kategorię wagową.

4 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *