Sklepy internetowe – moda na dłużej

Sklepy internetowe – moda na dłużej

Kiedy kilka lat temu nastąpił w Polsce „wysyp” sklepów internetowych, nie sądziłam, że aż tak dobrze przyjmą się one w naszym nieco zaściankowym kraju. Nie podejrzewałabym, że Polacy pokochają zakupy przez internet, zawsze sądziłam, że stereotypowy Polak musi „dotknąć, pomacać i nieco pomarudzić”. Jednak moje zdziwienie jest naprawdę dość spore, że w tak krótkim czasie internetowe sklepy z modą opanowały polski rynek. Co ciekawe po wielu latach marazmu, moda stała się istotnym elementem życia Polaków.

Owy marazm i brak pomysłu na swój look wiązał się przede wszystkim z możliwości jakie dawała ówczesna gospodarka. Nawet po zmianach ustrojowych, przez wiele lat nie było zbyt wielkiego wyboru wymarzonej garderoby. Sklepy z modą dopiero raczkowały, a polski rynek pomału otwierał się na zagraniczne marki. Polacy mogli wreszcie zaznać namiastki wielkiego świata stylu – moda stała się naszą codziennością. Każdy z nas chciał wyglądać i czuć się wyjątkowo i modnie. Wiadomo, że apetyt rośnie w miarę jedzenia, dlatego bardzo szybko zaczęły powstawać w Polsce galerie handlowe – klienci mogli godzinami przechadzać się po najróżniejszych sklepach, skupionych w jednym miejscu. Po latach bark wolnego czasu, wygoda i chęć nieograniczonego dostępu do wielu marek modowych, spowodowały kolejny boom. W Polsce zaczęły powstawać i rozwijać się sklepy internetowe – moda z całego świata była dosłownie na wyciągnięcie ręki i to bez ruszania się z domu. Co za tym idzie nie jest to tylko oszczędność czasu, ale często także i pieniędzy. Warto zwrócić uwagę, że często sklepy internetowe mają niższe ceny niż sklepy stacjonarne, częściej organizują promocje i wyprzedaże.

Duże platformy sprzedażowe jak „Modea” skupiają sprzedawców i marki niemal z całego świata, tworząc coś na wzór wirtualnej galerii handlowej, udostępniając przy tym kupony rabatowe.

Jednak wśród wielu potencjalnych klientów, zakupy online nie są do końca dobrym i wygodnym rozwiązaniem. Kwestią sporną są zawsze koszty dostawy, wymiany i zwrotów. Internetowe sklepy z modą coraz częściej jednak wychodzą klientom naprzeciw ich oczekiwaniom. Nie chcą tracić klientów prze parę złotych, dlatego oferują im darmową wysyłkę – de facto klient płaci tylko za sam towar. Należy pamiętać, że zarówno czasy, jak i wymagania ludzi się zmieniają, dlatego prowadząc biznes online, nie wystarczy mieć darmowej wysyłki. Trzeba pójść krok dalej i zaoferować także darmową wymianę lub zwrot – co jest szczególnie istotne przy zakupie ubrań czy obuwia. Klienci lubią mieć wybór, możliwość zmierzenia, porównania, konsultacji i to za darmo. Podsumowując, można śmiało powiedzieć, że klient robiąc zakupy online, nadal chce się czuć jak podczas zakupów stacjonarnych w wielkiej galerii handlowej. Nieograniczony wybór i ceny tylko za sam produkt.

Od chwili, kiedy powstały pierwsze sklepy internetowe – moda, ale i sami klient bardzo się zmienili. Są z pewnością bardziej wymagający, chcą kojarzyć zakupy z czymś przyjemnym, bez zbytniego angażowania czasu wolnego.

Artykuł przygotowany przy współpracy z portalem Modea: moda online – sklepy z modą, inspiracje modowe oraz znane marki odzieżowe z niskich cenach.

8 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *