Szarfy do tańca

Szarfy do tańca

Akrobatyka na szarfie nazywana inaczej aerial silk czy aerial tissue to coraz bardziej popularna, jednak wciąż mało znana dziedzina akrobacji cyrkowych. Aerial silk idealnie wpisuję się w charakterystykę nowoczesnego cyrku. Efektowne i zjawiskowe akrobacje na podwieszonych szarfach do tańca mogą być urozmaiceniem każdego widowiska, ale również aktywną formą spędzania czasu.

Aerial silk czy inaczej akrobacje na szarfie do tańca to rodzaj aktywności, który został rozpowszechnionych przez kanadyjski Cirque du Soleil. Założona przez były ulicznych artystów firma rozrywkowa jest prekursorem Nowego Cyrku. Już wiele lat temu przedsiębiorstwo widowiskowe Guya Laliberté i Gilles’a Ste-Croix odeszło od jarmarcznego stylu cyrkowego, które wszyscy kojarzyli z kiczem i tresurą zwierząt. W zamian za to założyciele Cirque du Soleil postanowili pokazywać widowni piękne występy akrobatyczne, oparte na wyjątkowej sprawności fizycznej, ponadprzeciętnej koordynacji ruchowej oraz niebywałym talencie aktorskim.

Aeria silk, aerial tissue co to takiego?

Taniec na szarfie to akrobacje wykonywane na wysokości na podwieszonej szarfie do tańca. Szarfy do tańca mają standardowo długość ok 8m. Akrobacje na szarfie zalicza się do najbardziej wymagających i niebezpiecznych sztuk cyrkowych. Warto jednak wspomnieć, że dziedzina aerial silk jest pełna gracji i na pewno jest jednym z najbardziej widowiskowych pokazów. Do tego typu akrobacji trzeba być niesamowicie sprawnym fizycznie, aby wykonywać je płynnie.

Taniec na szarfie może być wykonywany w trzech formach:

– solo – indywidualne pokazy cyrkowe pojedynczych artystów,

– synchronicznie – dwóch artystów dowolnej płci wykonuje te same akrobacje w tym samym czasie, na dwóch oddzielnych szarfach do tańca.

– w duecie – taniec na szarfie wykonywany przez dwie osoby. Wspólny pokaz, który zazwyczaj opowiada historię.

Akrobaci, którzy zajmują się tańcem na szarfie muszą być dobrze przygotowani kondycyjnie, powinni też z pełnym zaangażowaniem podchodzić do swojej profesji. Aerial silk to bardzo trudna sztuka cyrkowa, czy aktywność sportowa, która wymaga dużo samodyscypliny i ciągłej motywacji do pokonywania swoich słabości. Warto wspomnieć, że osoby uprawiające aerial silk powinny charakteryzować się również gracją i estetyką ruchu z zacięciem aktorskim.

Aerial silks to nie tylko pokazy cyrkowe czy efektowne wystąpienia na masowych imprezach. Wiele osób trenuje taniec na szarfach na salach treningowych, dbając o własne ciało i swoją sprawność fizyczną.

3 Comments

Dodaj komentarz