Sztuczna trawa ogrodowa jest niezwykle ciekawym wynalazkiem, który zdobywa z roku na rok coraz większe grono zwolenników rezygnujących na jej rzecz z prawdziwej trawy. Zanim jednak podejmiemy tak drastyczną decyzję, powinniśmy poznać najważniejsze zalety takiej trawy, dostępne na rynku jej rodzaje, a także możliwości w zakresie zastosowania.
Co powinniśmy wiedzieć o sztucznej trawie ogrodowej?
Wiele osób sądzi, że używane obecnie innowacje są nowymi wynalazkami pochodzącymi z XXI wieku. W wielu przypadkach jest to prawda, lecz spotkać się można również z takimi rzeczami, które liczą sobie grubo ponad 70 lat. Doskonałym przykładem jest właśnie sztuczna trawa do ogrodu, która powstała w latach 60 ubiegłego stulecia.
Po wielu latach intensywnego rozwoju klienci mają do dyspozycji dwie jej odmiany, które zasadniczo różnią się pomiędzy sobą budową. Wersja monofilowa zbudowana jest z pojedynczych pasemek, które składają się nawet z kilkunastu włókien. Druga odmiana, czyli fibrylowana, to tak naprawdę skręcona i odpowiednio ponacinana taśma, która cechuje się bardzo dużą szerokością.
Dlaczego sztuczna trawa ogrodowa cieszy się dużą popularnością?
Nowoczesne syntetyczne włókna trawy przede wszystkim charakteryzują się pięknym wyglądem, który sprawia, że trudno jest je odróżnić od prawdziwych źdźbeł żywego trawnika. Co więcej, nawet dotykając taką trawę, można odnieść wrażenie, że ma się do czynienia z żywą rośliną. Na tym jednak zalety się nie kończą.
Nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że założenie trawnika bywa naprawdę kłopotliwe — należy odpowiednio przygotować ziemię, wysiać trawę, a następnie doglądać jej i regularnie podlewać. Co więcej, od dnia wysiania trawy do uzyskania gęstego i pięknego trawnika może minąć nawet kilka tygodni. W przypadku sztucznej trawy wygląda to zupełnie inaczej, gdyż rozwijana jest ona z rolki na zwykłe podłoże. W efekcie tego można cieszyć się piękną trawą już po kilkudziesięciu minutach.
Jak natomiast wygląda kwestia jej pielęgnacji? Sztucznej trawy się nie kosi, nie podlewa, nie chroni przed słońcem, a także nie pielęgnuje w żaden inny sposób. Oznacza to, że posiadanie sztucznego trawnika pozwala zaoszczędzić ogromną ilość czasu oraz oczywiście pieniędzy.
Gdzie może być zastosowana trawa syntetyczna?
Niewątpliwą zaletą sztucznej trawy jest jej uniwersalność — dzięki temu, że nie wymaga ona żadnej pielęgnacji, a także nie potrzebuje gleby i podlewania, można ją rozłożyć niemal wszędzie. To właśnie ta uniwersalność w dużej mierze stoi za popularnością tego rozwiązania.
Gdzie oprócz ogrodu może znaleźć swoje miejsce syntetyczna trawa? Jest ona często układana na balkonach lub tarasach, ozdabiane są nią ogrody na dachach budynków, lecz oprócz tego powszechnie wykorzystuje się ją na placach zabaw, w salach przedszkolnych i szkolnych, a coraz częściej także w biurach. Jej piękny wygląd, a także przyjemna w dotyku struktura sprawiają, że pomieszczenia, w których się znajduje, stają się znacznie przyjemniejsze w odbiorze przez pracowników.