Szukasz idealnego roweru? Zobacz, gdzie warto go kupić!

Szukasz idealnego roweru? Zobacz, gdzie warto go kupić!

Do niedawna zakup roweru wiązał się z wizytą w salonie rowerowym, gdzie otaczały nas setki różnorakich modeli. Dziś jednak możemy dobrać zarówno nowy, jak i używany rower w sklepach internetowych.

Podobnie jak w przypadku większości produktów, także sprzedaż rowerów przeniosła się w znacznej mierze do e-sklepów. Jeśli odpowiednio przygotujemy się do zakupu roweru, nie musimy koniecznie na niego wsiadać, żeby wiedzieć, że dany model będzie dla nas odpowiedni.

Jakimi rowerzystami jesteśmy?

Zanim przystąpimy do zakupów, warto zadać sobie pytanie o przeznaczenie naszego nowego roweru. Czy będziemy dojeżdżać nim do pracy, czy skorzystamy z niego podczas długich wycieczek za miasto? A może odkryliśmy w sobie nową pasję i szukamy roweru szosowego do jazdy wyczynowej? Możliwości jest wiele, dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy wybrać taki typ jednośladu, jaki nas interesuje. Na krótkie dystanse praktyczny będzie rower miejski z niską ramą, na którym jeździmy z wyprostowaną sylwetką. Nie wymaga on od nas sportowego stroju, a poza tym łatwo zamontować do niego torbę albo kosz na zakupy. Kompromisem między rekreacyjną jazdą a dłuższymi przejażdżkami będzie rower trekkingowy, łączący cechy klasycznej szosówki z rowerem górskim, który świetnie radzi sobie na nieutwardzonych trasach. Przeglądając portale rowerowe, znacznie ułatwimy sobie poszukiwania, jeśli wiemy, jakiej kategorii sprzęt nas interesuje.

Rozmiar odpowiedni do wzrostu

Jednym z najważniejszych kryteriów doboru właściwego roweru jest jego rozmiar, który musi odpowiadać sylwetce właściciela. Liczy się przede wszystkim wzrost, ponieważ podczas jazdy nie możemy się zbytnio garbić, a nogi podczas pedałowania powinny prostować się w kolanie. W przeciwnym razie po każdej przejażdżce będziemy obolali, a poza tym szybciej będziemy się męczyć. Jak dobrać rozmiar do wzrostu bez wsiadania na rower? Można zastosować się do tabeli rozmiarów rowerów, którą zazwyczaj udostępnia producent. Znajdziemy tam wyszczególnione przedziały wzrostu, przeważnie 5-centymetrowe, oraz dobrane do niego ramy. Ich wymiary są podane w centymetrach, calach lub znanej wszystkim skali rozmiarów XS-XL. Ważne też, aby podczas tej weryfikacji sprawdzić, czy dobieramy rozmiar dla roweru miejskiego, trekkingowego, czy może górskiego.

Nie tylko nowe rowery

Koszt nowego roweru rozpoczyna się od kilkuset złotych, a kończyć się może nawet na kilku tysiącach. Nie każdy dysponuje tak dużym budżetem, jednak można zakupić rower używany – rynek takich sprzętów rośnie z roku na rok. Dla przykładu internetowy salon rowerowy Multibike nie tylko oferuje nowe modele, ale też umożliwia użytkownikom umieszczanie ogłoszeń używanych egzemplarzy. A wśród ofert można znaleźć naprawdę ciekawe jednoślady. Sprawdza się to szczególnie wtedy, kiedy szukamy roweru dla dziecka, które szybko wyrasta z najmniejszych modeli. To także świetna alternatywa dla osób, które poszukują specjalistycznego sprzętu, jednak nie chcą od razu inwestować dużych pieniędzy w nową kolarzówkę bądź rower górski. Tymczasem na portalu można znaleźć sporo rowerów w dobrym stanie, które wystawiane są np. z powodu zmiany sprzętu na bardziej zaawansowany. Dzięki temu kolejni początkujący rowerzyści mogą wyposażyć się w rower dobrej jakości w niskiej cenie.

Poszukiwania idealnego roweru warto zatem zacząć od dokładnego przejrzenia oferty internetowej, która bogata jest w najnowsze modele oraz ciekawe egzemplarze używane. Wiedząc jakimi kryteriami się kierować, bez trudu znajdziemy dla siebie wymarzony sprzęt, który będzie nam służył przez długi czas.

7 Comments

    1. Niestety nie jest łatwo o serwis gdzie za niewielkie pieniądze zrobią Tobie przegląd roweru.

  1. Kompletuję aktualnie elementy ubioru dla rowerzystki 🙂 zastanawiam mnie czy takie klasyczne plecaki sportowe na rower, zdadzą egzamin jeśli chodzi o stabilizację podczas jazdy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *