Trampki dziecięce – jak wybrać parę idealną?

Trampki dziecięce – jak wybrać parę idealną?

Jak znaleźć idealne buty dla dziecka? W sklepach obuwniczych nie brakuje modeli we wszystkich kolorach tęczy, jednak to nie wygląd jest w tym przypadku najważniejszy. Buty kilkulatka powinny być wygodne, elastyczne i właściwie dobrane, żeby wspierać zdrowy rozwój jego stóp.

Wybór butów dla dziecka ma wpływ na rozwój jego stóp

W ciągu pierwszych kilku lat życia stopy dziecka wciąż się rozwijają, przez co są podatne na wszelkie zniekształcenia. Niewygodne buty, które wymuszają niewłaściwe ułożenie stopy dziecka, mogą przyczynić się do powstawania i rozwoju wad postawy. Niektóre z nich mogą wymagać wieloletniej rehabilitacji i powodować ciągły dyskomfort dziecka, dlatego wybór odpowiednich butów wysokiej jakości już od pierwszych lat życia malucha jest niezwykle ważny pod kątem jego zdrowia.

Najczęściej powtarzanym błędem przy wyborze butów dziecięcych jest dobór niewłaściwego rozmiaru. Zdarza się, że rodzice kilkulatka decydują się na zakup większej pary, aby dziecko, które szybko wyrasta z butów, mogło z niej dłużej korzystać. Niestety za duży rozmiar buta sprawia, że nie układa się on właściwie na stopie malucha i nie dopasowuje się odpowiednio do jej ruchów.

Kolejna istotna kwestia, na którą koniecznie należy zwracać uwagę przy wyborze butów dziecięcych, jest elastyczność ich podeszwy. Dzieci, szczególnie te w wieku przedszkolnym, nie powinny chodzić w butach twardych, które ograniczają ich ruchy. Żeby upewnić się, czy dana para nie krępuje malucha, warto sprawdzić, czy wygodnie mu się w nich kucha, siada i wstaje z podłogi.

W jakich warunkach trampki dziecięce są najlepszym wyborem?

Trampki dziecięce to buty ze stosunkowo cienką podeszwą wykonywaną zwykle z elastycznej gumy, która pozwala na swobodne ruchy dziecka. Bardzo popularne są modele, w których cholewka wykonana jest z tkaniny. To idealny wybór na ciepłe dni, ponieważ tkanina przepuszcza powietrze, zapewniając maluchowi komfort termiczny. Nawet latem podczas wysokich temperatur lekkie dziecięce trampki bywają idealnymi butami dla kilkulatka, który w sandałkach zbiera mnóstwo piasku i kamyczków spacerując po parku lub lesie.

Co ważne, trampki dziecięce z tkaniny to nie tylko obuwie zewnętrze. Te lekkie buty sprawdzają się świetnie także jako buty zmienne do przedszkola i szkoły. Są wygodne, elastyczne i łatwo się je zakłada, a to dla kilkulatka najważniejsze.

Wśród trampek dziecięcych znaleźć można także modele, w których cholewka buta wykonana została ze skóry ekologicznej. Ten materiał nie przepuszcza powietrza tak dobrze jak tkanina, przez co jest lepszym wyborem na chłodniejsze dni. Skóra ekologiczna nie przepuszcza również wilgoci, przez co takie buty nadają się także na jesienne mżawki.

Trampki wiązane, z elastycznymi sznurówkami, czy na rzepy?

Buty wiązane na sznurówki najlepiej ze wszystkich modeli dopasowują się do kształtu stopy, przez co dobrze zawiązane mogą być najwygodniejsze i będą prawdopodobnie najlepiej dopasowywać się do wykonywanych ruchów. Wiązanie sznurówek może być jednak problematyczne dla przedszkolaków, a nawet dzieci w wieku szkolnym, które opanowały już tę umiejętność, często potykają się o sznurówki albo zupełnie nie dbają o to, czy są one zawiązane.

Dla dziecka niechętnie podchodzącego do wiązanych sznurówek dobrą alternatywą mogą okazać się sznurówki elastyczne. Są one na stałe przeplecione przez buty i nie trzeba ich ani wiązać, ani rozwiązywać. Ponieważ się rozciągają, wystarczy odchylić język buta, żeby zyskać nieco przestrzeni w jego wnętrzu i móc swobodnie wsunąć stopę do środka.

Trampki dziecięce na rzepy to bardzo częsty wybór rodziców dzieci w wieku przedszkolnym. Rzepy są łatwe do zapięcia i odpięcia, dzięki czemu maluch jest w stanie samodzielnie sobie z nimi poradzić, a dodatkowo po rozpięciu pozwalają one na całkowite rozłożenie języka buta. Dzięki temu dziecko może swobodnie wsunąć stopę do środka bez użycia siły, co stanowi duże ułatwienie dla przedszkolaków uczących się samodzielności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *