Wybieramy nowy telewizor. Jakie aspekty powinniśmy wziąć pod uwagę?

Wybieramy nowy telewizor. Jakie aspekty powinniśmy wziąć pod uwagę?

W przypadku wyboru nowego modelu telewizora istotny jest nie tylko wybór rozmiaru (nie tylko przekątnej, ale również podstawy), ale także dostępne funkcje (SMART TV), odpowiednia liczba złączy czy obecność cyfrowego wyjścia dźwięku. Warto również zastanowić się, do czego będziesz używał telewizora – czy do oglądania filmów w jakości HD i utra HD, do grania w gry czy też śledzenia programu telewizyjnego. Poniżej znajdziesz szersze omówienie najistotniejszych kwestii. Zapraszamy!

Co musi posiadać dobry telewizor w 2021? Na co zwrócić uwagę kupując nowy telewizor w 2021?

Telewizory, wraz z rozwojem nowych technologii i przeniesieniem środka ciężkości w stronę internetu, zmieniły nieco swoje przeznaczenie. Dziś coraz mniej osób śledzi programy nadawane w godzinach porannych czy popołudniowych przez duże stacje telewizyjne. Prawdziwym królem rozrywki stało się VOD – video on demand, czyli usługa abonamentowa, oferująca wideo na życzenie. Dlatego też nabywając telewizor LED, koniecznie wybierz model posiadający funkcję SMART TV. Dzięki niej będziesz mógł oglądać najlepsze seriale na Netflixie, HBO GO czy Playerze. Kupując nowy telewizor w 2021 roku, należy wziąć pod uwagę również rozdzielczość oraz rodzaj zastosowanej matrycy (IPS lub VA). Bardziej szczegółowo zostały omówione poniżej.

Rozdzielczość 4K czy 8K? Którą wybrać w 2021?

Na rynku dostępne są telewizory o bardzo wysokiej rozdzielczości poziomej – 4K lub 8K. Aby dobrze wybrać model, warto najpierw zrozumieć, co oznaczają poszczególne terminy.

Od dawna standardem jest format HD, równy 1080 p. Filmy oraz obrazy z konsol są przystosowane pod taką jakość. Jednakże technologia idzie do przodu i ciągle możemy spodziewać się tego, że obraz z każdym rokiem będzie coraz ostrzejszy. Telewizor, aby móc je poprawnie wyświetlić, powinien posiadać parametry zgodne z maksymalnymi możliwościami źródeł dających obraz. 4K oznacza telewizor o wyższej rozdzielczości, którego matryca jest zdolna wyświetlić piksele w znacznie większym zagęszczeniu (łącznie 2 073 600 pikseli). Z kolei 8K to jeszcze bardziej zaawansowana technologia, umożliwiająca wyświetlanie aż 33 177 600 pikseli.

Jaki rodzaj matrycy jest najlepszy?

Wybór matrycy to bardzo ważny aspekt zakupu nowego telewizora. Powinien on być dobrany głównie pod kątem przyszłego zastosowania telewizora i tego, co będzie wyświetlane na danym urządzeniu. Na rynku produktów RTV dominują trzy rozwiązania. Więcej informacji na ten temat, znajdziesz na stronie internetowej https://www.neonet.pl/rodzaj-matrycy/led.html.

Telewizory OLED

Telewizory wyposażone w OLED aktualnie stanowią zaledwie 1% całego segmentu. Są zbudowane z diod organicznych, emitujących własne światło. To rozwiązanie sprawia, że nie wymagają stosowania żadnego dodatkowego poświetlenia. Mniejsza liczba zastosowanych warstw wpływa na to, że urządzenia te są zdecydowanie cieńsze, a przez to prezentują się bardzo nowocześnie, na przykład powieszone na ścianie. Telewizory OLED zaskakują znakomitym kontrastem i szerokimi kątami widzenia oraz prawdziwie wysoką czernią. Ich innowacyjny system dużo kosztuje w produkcji, co przekłada się na wyższą cenę urządzenia. W sytuacji jednak gdy najczęściej używasz telewizora późnym wieczorem, a filmy oglądasz w całkowitej ciemności, ten typ telewizora sprawdzi się znakomicie. Z uwagi na wspomniany już wcześniej większy kąt widzenia, telewizor OLED będzie idealny, gdy kanapę względem ekranu masz ustawioną bardziej pod kątem, a nie na wprost odbiornika.

Telewizory QLED

Telewizor QLED zasługuje na uwagę z uwagi na oferowanie naturalnych kolorów, a także wyższego współczynnika kontrastu – w stosunku do zwykłego LCD. Daje też większą jasność. Warto wybrać go, gdy większość programów oglądasz w jasnym i niezaciemnionym pomieszczeniu.

Telewizory LED

Diody w telewizorach LED umieszczane są na brzegach matrycy, zaś światło jest rozpraszane przy użyciu dyfuzorów. Zaletą tego rozwiązania jest niższa grubość telewizora i lepszy kontrast. Wadą natomiast gorszy poziom czerni i nierównomierne podświetlenie, co może skutkować powstawaniem jasnych plam na ekranie urządzenia.

Matryca IPS

Na rynku wyróżnia się matrycę IPS, której zaletą są bardzo szerokie kąty widzenia. Na niekorzyść przemawia natomiast gorszy kontrast i głębia czerni oraz nierzadko smużeniem obrazu.

Matryca VA

Matryca VA daje lepszy kontrast i mniejsze smużenie. Będzie niestety charakteryzować się gorszym kątem widzenia. Matryca VA doskonale odnajduje się w przypadku użytkowników, którzy oglądają telewizję nocą przy zgaszonym świetle.

Czy SMART TV w 2021 to obowiązek?

Obecnie młodzi ludzie prędzej wyobraziliby sobie telewizor bez anteny niż bez funkcji SMART TV. Czyni ono ze zwykłego wyświetlacza nowoczesne centrum elektronicznej rozrywki. Nawet te osoby, dla których jedynym słusznym programem jest Netflix, twierdzą, że w ogóle nie oglądają telewizji. Widać więc wyraźnie, jak z biegiem lat zmieniła się funkcja telewizora – z nadajnika ramówki największych stacji telewizyjnych do multimedialnego wyświetlacza wysokiej jakości, połączonego z Internetem.

undefined

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *