Wybieramy oświetlenie do domu – czyli mini poradnik jak dobrać lampę do pomieszczenia

Wybieramy oświetlenie do domu – czyli mini poradnik jak dobrać lampę do pomieszczenia

Urządzając dom, czy też mieszkanie bardzo ważnym elementem jest dobór odpowiedniego oświetlenia. Wybór na rynku jest ogromny – lampy są w różnych stylach – od klasyki, po te nowoczesne i futurystyczne.

Można powiedzieć, że na przestrzeni lat oświetlenie stało się elementem ozdobnym i ważną częścią wyposażenia wnętrz. Zazwyczaj lampy kupuje się jako ostatnie, ponieważ należy dobrać je do stylistyki w danym pomieszczeniu.

Lampa do kuchni

Często mówi się, że kuchnia jest sercem domu. Podczas wyboru oświetlenia do kuchni, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na dwie rzeczy – na wspomnianą już stylistykę mebli kuchennych oraz na to, czy kuchnia stanowi osobne pomieszczenie – oddzielone od salonu.

Jeśli kuchnia połączona jest z salonem w formie aneksu, warto dobrać oświetlenie w podobnym fasonie jak lampę w salonie. Da to nam efekt spójności i w ten sposób utrzymujemy poczucie estetyki.

Bardziej możemy „poszaleć” jeśli kuchnia stanowi osobne pomieszczenie. Wtedy dobieramy lampę tak, aby pasowała do wnętrza i do mebli kuchennych. Podpowiem, że lakierowane meble uwielbiają nowoczesny styl oświetlenia ( zazwyczaj lampy LED ) – lampy te często wykonane są z połyskującego metalu i ze szkła.

Projektując kuchnię w stylu wiejskim, czy też skandynawskim postawmy na wiszące, klasyczne lampy z czarnego metalu z ciepłymi żarówkami. Taki zestaw zawsze się obroni.

Lampa do salonu

Trzymając się zasady doboru oświetlenia do stylu mebli i wyposażenia, dobieramy lampy do salonu także w ten sposób. Ja osobiście najbardziej lubię mieszać i łączyć style. Bardzo fajnym sposobem na taką fuzję jest urządzenie salonu w stylu loft z elementami stylu country. Za pomocą oświetlenia możemy ocieplić pomieszczenie loftowe, które samo w sobie potrafi być „chłodne”. Pamiętajmy, że dobierając odpowiednie lampy, ale także do tego „ciepłe” żarówki i dodatki, tworzymy bardziej przytulny salon.

Bardzo modne są w ostatnim czasie do tego typu wnętrz, lampy wiszące w postaci samej żarówki – często na grubym sznurze lub metalowej linie. Przy wyborze tego typu oświetlenia warto zrobić skupiska takich lamp – przy większym salonie 3 takie lampy wiszące to minimum. Można zawiesić je na różnych długościach.

Lampa do sypialni

Sypialnia- miejsce gdzie odpoczywamy i regenerujemy nasz organizm. Warto, aby takie miejsce sprzyjało relaksowi. Postawmy na lampy z delikatnym światłem – wisząca lampa w stylu dobranym do mebli, ale warto także skupić się na oświetleniu stojącym. Piękna i duża stojąca lampa będzie także świetną ozdobą każdej sypialni. Możemy także iść w klasykę i zakupić dwie lampki nocne. Jeśli nie mamy dużej sypialni, kupmy małą lampkę nocną i umieścimy ją na parapecie – wygląda to bardzo ciepło i przytulnie.

Dobierając oświetlenie do mieszkania czy domu warto zajrzeć na “sofario.com” – mają oni ogromny wybór lapm – z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie, do każdego pomieszczenia i stylu.

Dodaj komentarz