Zabawki, które pomogą w socjalizacji dziecka?

Zabawki, które pomogą w socjalizacji dziecka?

Nauka nawiązywania nowych relacji, wchodzenia w interakcje z innymi dziećmi czy też pracy i zabawy w grupie jest niezwykle istotna. Warto aby już od najmłodszych lat dziecko przyswoiło sobie takowe zdolności. Mogą w tym celu pomóc odpowiednio dobrane zabawki.

Człowiek to istota stadna dlatego też umiejętność odnalezienia się w grupie czy też nawiązywania nowych relacji jest tak istotna. Dziecko powinno już od najmłodszych lat zdobyć i rozwinąć wiele społecznych cech jak i też umiejętności. Z racji iż maluch spędza znaczną ilość swojego dzieciństwa na zabawie warto postawić na zabawki, które będą pomocne w nawiązywaniu relacji społecznych z innymi rówieśnikami czy też dorosłymi. Poniżej postaramy się podpowiedzieć jakie zabawki ułatwią socjalizację małego dziecka.

Naśladowanie zachowania dorosłych

Pewnie większość rodziców nawet nie zdaje sobie sprawy dlaczego dzieci tak chętnie bawią się w dom, sklep czy też lekarza. Otóż dzieci od maleńkości obserwują i ,,chłoną” zachowania dorosłych, które następnie chcą naśladować samodzielnie właśnie w trakcie zabawy. Jakie zatem zabawki pomogą w ,,urealnieniu” zabawy i tym samym wspomogą rozwój i socjalizację maluszka?

Zabawa w sklep

Jedną z najczęstszych zabaw jakie wybierają dzieci jest zabawa w sklep. Pociechy przebywając z dorosłymi podpatrują ich zachowanie, uczą się jakie produkty wybierają dorośli, jak rozmawiają ze sprzedawczynią w sklepie. Im częściej dziecko będzie towarzyszyć rodzicom podczas zakupów tym więcej elementów zapadnie mu w pamięć. Do odgrywania zabawy w sklep potrzebne są jednak odpowiednie zabawki. Z pomocą przychodzi tutaj między innymi kasa fiskalna dla dzieci, zabawkowe pieniądze czy też zabawki imitujące sklepowe produkty. Zabawa w sklep odbywa się w grupie przynajmniej dwojga dzieci, które wchodzą miedzy sobą w interakcje i uczą się wzajemnych relacji czy to w trakcie wybierania produktów czy też korzystania z zabawkowej kasy fiskalnej gdzie jedno dziecko jest klientem a drugie pracownikiem sklepu.

Zabawa w pocztę

Analogicznie jak w przypadku zabawy w sklep, malec przebywając z rodzicami z całą pewnością znajdzie się w końcu w miejscu jakim jest poczta. Dla szkraba takie otoczenie będzie bardzo atrakcyjne – cały czas coś się dzieje, ktoś przynosi i wynosi paczki czy też koperty. Odgrywanie zachowań pocztowców może zatem być dla malucha znakomitą zabawą. Jedno z dzieci przyjmie rolę listonosza, inne klienta a kolejne Pani w pocztowym okienku. Do tego typu zabawy można wykorzystać takie produkty jak zabawkowa, sklepowa lada czy też wspomniana wcześniej kasa fiskalna. Niepotrzebne listy czy też kartony służyć będą natomiast dzieciom jako rekwizyty.

Zabawa w lekarza

Dzieci często boją się wizyt u lekarza. Aby przełamać ich strach i niechęć warto je oswoić z takową sytuacją. Zabawa w lekarza będzie do tego odpowiednim sposobem. Zakupując zestaw małego lekarza dziecko zaznajomi się z tym jak wyglądają popularne przyrządy medyczne, w jaki sposób się ich używa tak aby w przyszłości nie bać się wizyt u pediatry czy lekarza rodzinnego. Oprócz wspomnianego zabawkowego zestawu małego lekarza można zakupić dziecku biały kitel dopasowany do jego wzrostu. Pociecha będzie mogła wtedy prowadzić domową przychodnię dla swoich rówieśników z prawdziwego zdarzenia.

Podsumowanie

Jak zatem widać, wszelkie zabawy wymyślone przez dziecko i opierające się na obserwacji dorosłych i odgrywania ich ról wpływają na uczenie się dziecka nowych umiejętności oraz poznawania norm społecznych. Sprzyjają także nauce samodzielności oraz integracji z innymi dziećmi.

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *