Zalety i historia oświetlenia LED

Zalety i historia oświetlenia LED

Zastanawiasz się nad zakupem lamp opartych na technologii LED? Nie jesteś pewien czy inwestycja w oświetlenie LED będzie dobrym, opłacalnym rozwiązaniem? Postanowiliśmy rozwiać wątpliwości i przedstawić wszystkie za i przeciw tej technologii.

Zalety i wady oświetlenia LED

Dioda elektroluminescencyjna posiada bardzo wiele zalet, które sprawiają, że użytkownicy coraz częściej sięgają po oświetlenie LED. Plusem światła LED jest z pewnością mały pobór prądu i niewielka wartość napięcia zasilającego. Do zalet lamp i żarówek opartych na technologii LED można także zaliczyć długą trwałość i sprawność, a także dużo niższe rachunki za energię.

Wad jest zdecydowanie mniej. Głównym problemem oświetlenia LED jest przede wszystkim skupiona wiązka światła, która w niektórych przypadkach może spowodować oślepienie.

Historia oświetlenia

Jeszcze kilkaset lat temu jedynym źródłem oświetlenia dla ludzkości był ogień. Z biegiem czasu zaczęto tworzyć kolejne, nowocześniejsze projekty, które używamy do dziś. Początek XX wieku przyniósł kolejne rozwiązania oświetleniowe, które należało uporządkować. Wprowadzono więc kategoryzację, która w dużym stopniu ułatwiła podział starych, jak i nowatorskich rodzajów oświetlenia. Nazwano je generacjami oświetlenia. Pierwszą z nich okazał się ogień, który od wieków służył ludziom jako oświetlenie. Do tej generacji dołączono także pochodnie, ogniska, a w nieco późniejszym czasie także lampy naftowe.

Ogień, choć początkowo wydawał się być niezniszczalny, stał się niestety zawodny. Uznano więc, że najwyższy czas stworzyć trwalsze źródło światła, które z dużo większą łatwością będzie można włączać i wyłączać. Za twórcę drugiej generacji oświetleniowej uważany jest Thomas Edison, choć niektóre źródła podają także innych wynalazców, którzy mieliby uprzedzić amerykańskiego badacza. Choć do dziś nie wiadomo dokładnie kto stoi za wynalezieniem żarówki, możemy uznać go za kogoś, kto zrewolucjonizował branżę oświetleniową i zapoczątkował erę lamp żarowych. Z żarówek korzystamy do dziś, jednak nie jest to najoszczędniejsze źródło światła, jakie powstało.

Projekt Edisona ze względu na duży pobór energii i wysokie koszty utrzymania został wyparty przez kolejną generację nazwaną lampami wyładowczymi. Należą do niej przede wszystkim świetlówki, używane głównie w zakładach przemysłowych. Ich praca opiera się na wypełnieniu całości specjalnym gazem, który pod wpływem napięcia sprawia, że świetlówka zaczyna świecić.

Ostatnią generacją, którą bez dwóch zdań polecamy najbardziej, jest oświetlenie LED. Projekty lamp wyposażonych w diody LED gwarantują dbałość o środowisko, dużo mniejszy pobór mocy niż w przypadku poprzedników i zdecydowanie niższe koszty utrzymania.

Lampy ze źródłem LED, które polecamy

Warto zaznaczyć, że za oświetlenie oparte na technologii LED trzeba zapłacić nieco więcej niż za tradycyjne lampy z gwintem na żarówki. Jest to jednak inwestycja na długie lata i gwarancja niższego poboru energii. Szczególnie polecamy lampy sufitowe LED, które są niemal w każdym pomieszczeniu. Doskonale sprawdzają się zarówno jako oświetlenie do domu, do biura czy jako oświetlenie przemysłowe.

Dla fanów odpowiednio oświetlonego ogrodu polecamy lampy zewnętrzne LED, które zyskują coraz większe grono wielbicieli. Poza wysokiej klasy oświetleniem, w wielu przypadkach otrzymujemy także możliwość zmiany barwy światła, bez konieczności wstawania z fotela. Dużą rolę w lampach zewnętrznych LED odgrywa ich wpływ na ochronę środowiska. Lampy LED pozwalają zminimalizować koszty za energię, nawet jeśli pracują bez przerwy.

Inwestowanie w oświetlenie LED z pewnością może się opłacić. Za zakupem lamp opartych na oświetleniu LED przemawia bardzo wiele zalet, które w znacznym stopniu przesłaniają wady. Przed zakupem kolejnych lamp warto zwrócić uwagę przede wszystkim na te ledowe. To właśnie one gwarantują nam wysokiej klasy oświetlenie, a także pomagają w zaoszczędzeniu pieniędzy, które wcześniej traciliśmy na dużo droższe źródła oświetlenia.

10 Comments

Dodaj komentarz