Zaręczyny – jak powinny wyglądać?

Zaręczyny – jak powinny wyglądać?

Zaręczyny to poważny krok w życiu każdej pary. Wiele kobiet od dziecka snuje wizje jak powinny wyglądać ich idealne zaręczyny, a później z niecierpliwością wyczekują tego, w jaki sposób ukochany im się oświadczy. Wprawdzie w dzisiejszych czasach zaręczyny przebiegają o wiele mniej oficjalnie niż kiedyś, to jednak wciąż jest to jeden z najważniejszych momentów dla przyszłych małżonków. Jak powinien wyglądać moment zaręczyn? Czy lepsza będzie romantyczna kolacja, czy może wręczyć pierścionek zaręczynowy w rodzinnym gronie w domu przyszłej narzeczonej? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Czym się różnią oświadczyny od zaręczyn?

Często używa się tych dwóch słów zamiennie, jakby dotyczyły tego samego. I, mimo że w dzisiejszych czasach znaczą faktycznie to samo, to jednak nie zawsze tak było. W dawnych czasach zaręczyny były wydarzeniem, podczas którego prosiło się rodzinę panny o jej rękę, natomiast oświadczyny następowały dopiero po wyrażeniu zgody. Była to chwila, kiedy mężczyzna oświadczał swojej ukochanej, że chce z nią spędzić resztę życia. Czasy się zmieniły i obecnie rzadko prosi się już o rękę dziewczyny jej rodzinę, a najczęściej tylko oświadcza, że jest się po słowie, stąd używanie tych dwóch zwrotów zamiennie nie powoduje konfuzji.

Na czym polegają zaręczyny?

Dziś zaręczyny to pierwszy krok do ślubu, a tym samym do podjęcia decyzji o wspólnej przyszłości. W praktyce jest to cały rytuał, podczas którego niektóre elementy mogą zostać pominięte, natomiast inne muszą być bezwzględnie zachowane. Co więc należy do „must be” zaręczyn?

Uklęknięcie na prawe kolano. Jak nietypowe czy oryginalne zaręczyny by to nie były, uklęknięcie przed swoją ukochaną jest obowiązkowe i niezbędne. O pochodzeniu tego zwyczaju trwają spory, czy jest to pozostałość po stanie rycerskim, gdzie w ten sposób przyrzekało się lojalność królowi, czy pochodzi z chrześcijaństwa, gdzie klęknięcie było oddaniem czci. Ważne, że ta tradycja się zachowała i jest kultywowana do dziś.

Nie można zapominać o pierścionku zaręczynowym. To kolejna z tradycji, bez których ten dzień nie może się obyć. Samo wręczanie pierścionków pochodzi już ze starożytności, gdzie było okazaniem miłości i przyjaźni, niezwiązanym z zaręczynami. Jako symbol zaręczyn szlachty pierścionki funkcjonują od XV wieku, a jako biżuteria dla wszystkich od XX.

Nałożenie pierścionka zaręczynowego na serdeczny palec prawej dłoni kobiety ma symbolizować odwzajemnienie miłości ofiarowanej przez mężczyznę, zgodę na spędzenie życia razem i pokazanie innym, że jest już zajęta.

Organizacja zaręczyn – o czym trzeba pamiętać?

Planujesz związek małżeński, ale najpierw chcesz zorganizować ukochanej niezapomniane zaręczyny? Przekopując zakamarki internetu, można trafić na różne podpowiedzi. Wiadomo, że zaręczyny mają być niezapomnianym przeżyciem, ale warto zastanowić się, czy dziewczyna, która na co dzień preferuje ciszę i spokój będzie zadowolona z oświadczyn na szczycie największej kolejki górskiej w Europie, czy może bardziej zachwyci ją nastrojowy szum fal o zachodzie słońca.

Poza pierścionkiem zaręczynowym może się także przydać bukiet kwiatów, które przyszły narzeczony wręczy wybrance, zadając to ważne pytanie. To zdecydowanie dodaje uroku magicznej chwili.

Tradycyjne zaręczyny – co należy wiedzieć?

Według zwyczaju tradycyjne oświadczyny odbywają się w obecności rodziców. Choć ta tradycja powoli przechodzi do przeszłości, wciąż niektórzy narzeczeni dzielą się tym wydarzeniem z bliskimi im osobami. Na oficjalnych zaręczynach mężczyzna wręcza ukochanej pierścionek zaręczynowy, a w gestii przyszłych teściów jest obdarowanie synowej biżuterią przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Takie zaręczyny najlepiej zorganizować w domowym zaciszu podczas uroczystej, romantycznej kolacji.

Zaręczyny we dwoje

W dzisiejszych czasach coraz więcej par decyduje się jednak spędzić ten wyjątkowy wieczór lub dzień we dwoje. Spacer nad morze, kolacja przy świecach, a nawet wspólne oglądanie filmu to dobry moment, by powiedzieć ukochanej, że chce się z nią dzielić życie. Oryginalnym pomysłem jest odwzorowanie fragmentu ulubionego filmu lub książki. Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się również krótkie wyjazdy. Dobrym pomysłem jest więc wyjazd w romantyczne, ustronne miejsce.

Jak wybrać idealny pierścionek zaręczynowy

Zanim wręczysz pierścionek zaręczynowy, sprawdź jaki rozmiar pierścionka nosi Twoja ukochana. Najlepiej wykorzystaj do tego jej inny pierścionek lub podpytaj rodziców swojej wybranki. Sam pierścionek wybierz uważnie. Twoja dziewczyna nie nosi żółtego złota? W takiej sytuacji lepszym wyborem może być białe złoto lub platyna. Jeśli zakup biżuterii stanowi dla Ciebie kłopot, skorzystaj z pomocy Domu Jubilerskiego A&A. Doświadczeni sprzedawcy odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą Ci zachwycić ukochaną gdy nadejdzie ten właściwy moment.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *