Zasady kompletowania stroju biznesowego

Zasady kompletowania stroju biznesowego

Elegancka stylizacja wcale nie musi oznaczać wyłącznie modnych ubrań. Esencją elegancji jest stworzenie stroju, w którym każdy element garderoby idealnie do siebie pasuje. Elegancja to dobry smak i gust oraz odpowiednie dodatki, które uzupełnią stylizację i dodają jej klasy.

Taki właśnie powinien być strój biznesowy – elegancki i w dobrym guście. Aby sprostać zasadom biznesowego dress codu powinniśmy znać kilka obowiązujących zasad. Nasz wizerunek jest naszą wizytówką i w pierwszej kolejności decyduje o tym jak postrzega nas świat, zwłaszcza w biznesie. Dlatego tak ważna jest stylizacja, której każdy detal jest idealnie na miejscu.

Przede wszystkim umiar i stonowanie

Stylizacja biznesowa znacząco różni się od innych, dlatego należy przestrzegać w niej kilku zasad. Przede wszystkim zwrócić uwagę na kolorystykę. Strój biznesowy charakteryzuje się stonowanymi, umiarkowanymi kolorami, które w połączeniu ze sobą tworzą całość. Doskonale prezentują się szarości, granaty, czernie, beże oraz oczywiście biel. Komponując elegancką stylizację zapomnijmy o krzykliwych barwach, bowiem może być to odczytane jako brak gustu. Jedynym wyjątkiem może być dodatek w mocnym kolorze – torebka, buty czy bransoletka. Kolejną ważną zasadą przy kreowaniu stylizacji biznesowej jest bez wątpienia umiar. Tu nie ma miejsca na wyzywające dekolty czy zbyt krótką spódnicę. Panowie z kolei powinni unikać za krótkich nogawek spodni i butów sportowych. Źle wypada również dopasowana sukienka czy przyciasna marynarka. Strój biznesowy powinien być idealnie trafiony w punkt – stylowy i niezobowiązujący.

Jak skomponować damską stylizację biznesową

W szafie kobiety sukcesu z pewnością nie powinno zabraknąć garsonek, garniturów i klasycznych bluzek w stonowanych kolorach. Oprócz tego absolutnie koniecznym elementem biznesowego jest ołówkowa spódnica do kolan. To doskonała baza do kreowania różnych stylizacji. W połączeniu z białą koszulą i marynarką tworzy idealny, kobiecy strój biznesowy. Kolejną ważną kwestią na którą należy zwrócić uwagę są buty. Biznesowy dress code wymaga aby były to buty na obcasie i zabudowane. Absolutnie w złym tonie są sandałki z odkrytymi palcami czy klapki. Najbardziej trafione w styl są oczywiście szpilki. Jednak również należy zwrócić uwagę aby nie były zbyt wysokie ani za niskie. I oczywiście jeśli kupujemy buty na lata, to muszą być wygodne. Ważny jest także wybór materiału i charakteru stylizacji. Z pewnością przy wyborze stroju biznesowego lepiej zrezygnować z tiuli, falbanek i krzykliwym wzorów.

Styl biznesowy dla mężczyzny

Podobnie jak podstawą damskiego stroju biznesowego jest garsonka i żakiet, tak w przypadku mężczyzn jest to garnitur. Również powinien być stonowany i odpowiednio dobrany do sytuacji. Jeśli nosisz garnitur na co dzień, do pracy zdecydowanie lepiej sprawdzi się ten w kolorze szarym czy granatowym niż czarny. Ten ostatni powinien być zakładany na szczególne okazje i na pewno po godzinie 17. Świetnym kolorem koszuli będzie błękitny, stalowy czy jasnoróżowy. Białą koszulę lepiej zostawić na specjalne spotkanie. Pamiętajmy, że pod garniturem nosimy koszulę z długim rękawem, której mankiety powinny ok. 1,5 cm wystawać poza marynarkę. Absolutnie w złym tonie jest noszenie pod garnitur koszuli z krótkim rękawem! Warto zwrócić uwagę również na wzór krawata. W stylu biznesowym doskonale sprawdzają się jednobarwne lub z delikatnym wzorem. Te kolorowe zostaw na inne spotkanie. Bardzo ważne są także odpowiednio dobrane buty i długość nogawek spodni, które nie mogą być ani za długie ani zbyt krótkie.

Te proste zasady są kluczem do sukcesu przy komponowaniu stroju biznesowego. Pamiętajmy, że musi on tworzyć całość wizualną i po prostu być dobrze dobrany. Wtedy jest idealny.

Artykuł przygotowany we współpracy z serwisem Testosteronowy.pl.

11 Comments

  1. Takie wpisy powinny być częściej publikowane. Zawsze przydają się poradniki dla mężczyzn jak dobrze wyglądać w rożnych sytuacjach. Sam niedawno czytałem poradnik o teczkach i aktówkach, jaką wybrać i gdzie, przygotowany przez firmę z galanterią Belveder. Wpis przygotowany przez mistrza kaletnictwa.

Dodaj komentarz